“ Mersin Genç Girişimci Merkezi” Açılış Töreni Gerçekleştirildi


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Çiftlikköy Kampüsü içerisinde “Mersin Genç Girişimci Merkezi” açılış töreni gerçekleştirildi.

06 Haziran Çarşamba günü gerçekleşen törene, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin İl Jandarma Komutanı Yusuf Ziyaeddin Cavlak,  AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, il protokolü, davetliler ve üniversitemiz çalışanları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Törende konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, genç girişimci merkezi açılışının ilkinin Mersin’de gerçekleştirildiğini belirterek, “Mersin Genç Girişimci Merkezimizi ‘iş arayan değil, işveren gençler yetiştiriyoruz’ sloganı ile bu amaca yönelik üniversitemiz bünyesinde buluşturduk. Küresel ölçekte söz sahibi olmak istiyorsanız rekabet gücünüzü daha da artırmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka yenilikçi bir yaklaşım içerisinde olmak zorundasınız. Yine, mutlaka ve mutlaka araştırma ve geliştirme faaliyetlerine daha fazla kaynak ayırıp ve bu kaynaklarla yeni ürünler ortaya koymak zorundasınız. Eğer sizler yenilikçi bir yaklaşım içerisinde değilseniz yeni ürünler ortaya koyamıyorsanız sizin ülke olarak rekabet etme şansınız olamaz” dedi. 

Hem üniversiteli gençlere hem de üniversite dışındaki gençlere yeni imkanlar sunulduğunu belirten Bakan Elvan sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje fikriniz varsa, kendiniz yeni bir şeyler geliştirmek istiyorsanız, kendi kendinize çalışıp veya destek alıp şirket kurmak istiyor ve yenilikçi bir takım ürünler geliştirmek istiyorsanız Mersin’deki genç girişimci merkezimize gelin diyoruz. Ön kuluçka dediğimiz yani proje fikri netleşmemiş kardeşlerimize yenilikçilik, girişimcilik ve mentörlük konusunda çok değişik eğitimler vereceğiz.” 


Gençlerin iş veren olması ve yenilikçi üretim gerçekleştirilebilmesi için gereken her türlü desteğin burada ücretsiz bir şekilde verileceğini belirten Bakan Elvan, Mersin Genç Girişimci Merkezinin oluşmasında emeği geçenlere ve rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya teşekkür etti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su yaptığı konuşmada, “Bugün ilimizde yapılan sayısız hizmetlere yeni bir halka daha ekliyoruz. Genç Girişimcilik Merkezi bu hizmetle inşallah genç girişimcilerimize iyi bir ortam sağlayarak onların küresel rekabetine daha iyi duruma gelmeleri ve fikirlerini ortaya çıkarmaları geliştirmeleri için çok önemli fırsat sağlayacak merkezi açmış olacağız. İlimizde gençlerimize yönelik bu tür yatırımlar ve diğer taraftan istihdama yönelik yatırımlar hızla devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Mersin’de bir yandan istihdama yönelik ve üretime yönelik çalışmalar yapıldığını söyleyen Vali Su, “Böyle projelerin tamamının hayata geçmesinde Kalkınma Bakanımızın çok büyük katkıları var. Hem maddi kaynağını gönderen hem de yakinen takip etmek suretiyle desteklerini esirgemeyen Bakanımıza ilimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise “İş arayan değil, işveren gençler yetiştiriyoruz” sloganı ile hayata geçen Mersin Genç Girişimci Merkezi’nin Toplumsal kalkınmaya sosyal ve ekonomik düzeyde katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Merkezimiz iş fikri olan girişimcilere danışmanlık, mentorlük desteği, ofis alanları ile birlikte altyapı hizmetleri ve toplantı salonları sağlayacak, onları yatırımcı ağları ile buluşturulup fikirlerini girişime dönüştürmeleri ve geliştirmeleri için destek verilecektir.”

Projenin başından bugüne kadar katkılarını ve desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Çamsarı, merkez hakkında bilgi vererek, “Genç girişimciler merkezimizde, hâlihazırda aklında var olan teknolojik ve doğrulanmış fikrini ya da ürettiği iş fikrini, laboratuvarlarda ürüne dönüştürebilecek, girişimci olma yolunda adımlarını hızlandırabilecektir. Bu aşamada girişimciler, ihtiyaçları ve iş fikri doğrultusunda özel tahsis edilen ve yeterli donanıma sahip uygulama alanlarında ticarileştirmek üzere prototipler üretebilecek, eğitim ve hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilecek ve yeni takım arkadaşları bulabileceklerdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mersin Genç Girişimci Merkezi kurdele kesimi yapılarak açılışı gerçekleştirildi. Tören, Mersin Genç Girişimci Merkezi’nin ve Akdeniz Kültürleri Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının gezilmesi ile son buldu.


- Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2018-06-19 08:23:13
  • 5203

"A World University In The Light of Science and Modernity"