Vali Su ve Rektör Prof. Dr. Çamsarı ‘ Mersin Çekirdek Genç Girişimci Merkezi ’ İnşaat Binasını İncelediler


Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Çiftlikköy kampüsü içerisinde yapımına devam edilen ‘Mersin Çekirdek Genç Girişimci Merkezi’ inşaatı binasını yerinde incelediler. 

Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yaklaşık 3.500.000 TL bütçe ile desteklenen ve üniversitemiz tarafından yürütülen ‘Mersin Çekirdek Genç Girişimci Merkezi’ projesi ile Mersin’i çekim merkezi haline getirecek  olan projenin  gerek bölgesel, gerek ulusal boyutta girişimcilik faaliyetlerinin yürütülmesi ve desteklenmesi hedefleniyor.

Türkiye’de Erzurum, Malatya ve Mersin illeri için desteklenen projeler kapsamında kurulacak ilk merkezi Mersin Üniversitesi’nde hayata geçirilecek olan proje Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’nın destekleri ile 30 Nisan 2018 tarihi itibari ile faaliyete geçmesi planlanıyor.

 “İş arayan değil, işveren gençler yetiştiriyoruz” sloganıyla yola çıkacak olan Mersin Çekirdek Genç Girişimci Merkezi’  girişimcilere mentörlük desteği, çalışabilecekleri veya kiralayabilecekleri ofis alanı, altyapı hizmetleri ve toplantı salonları sağlayan, onları yatırımcı ağları ile tanıştıran ve işlerini kurmaları, büyütmeleri için destek veren bir yapı oluşturulacak. Girişimcilerin yatırımcılarla bir araya gelmeleri ve fikirlerini sunmaları sağlanacak olan proje de girişimcilere Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, strateji, yönetim ve networking konularında önderlik edilerek merkez bünyesinde kurulacak olan FoodLab ve MakerLab’da, teknolojik ve doğrulanmış fikirlerini ürüne dönüştürme imkanı sunulacak. Ayrıca şirket kurma sürecinde ihtiyaç duyulan fizibilite çalışmalarına rehberlik edilecek ve yol haritasının çizilmesi için mentörlük hizmeti sunulacak olan proje de Mersin’i  de çekim merkezi haline getirecek .

17 Nisan Salı günü, inşaat alanını gezen Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, inşaat çalışması incelemelerinin ardından gelinen son durum hakkında  yüklenici firma temsilcilerinden bilgi aldılar. 

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

  • 2018-04-18 13:50:45
  • 2765

"A World University In The Light of Science and Modernity"