Doç. Dr. Onur Dursun “ İletişim Söyleşileri ” Etkinliğinin Konuğu Oldu

slide background

MeüÜniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “İletişim Söyleşileri” 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında çevrim içi ortamda öğrencileri sektörün önemli isimleriyle buluşturmaya devam ediyor. Söyleşinin bu haftaki konuğu Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Dursun oldu.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner’in moderatörlüğünde 14 Aralık Salı günü saat 10.30’da çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinliğe Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları katıldı. Söyleşi 102.8 Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak yayınlandı.

Bilim İletişimi ve Popüler Bilim Medyası konularında akademik alanda önemli çalışmalara imza atan Doç. Dr. Onur Dursun, Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğrencileriyle değerli bilgilerini paylaştı. Konuşmasında öncelikle ‘Bilim İletişimi’ konusuna değinen Dursun, bilim iletişiminin amacının kamuyu bilimle buluşturmak ve yurttaşlara hayatlarını rasyonel temellere dayalı bir şekilde yürütmesini sağlayacak bilgileri aktarmak olduğunu ifade etti.

Bilim iletişiminin temel mekanizmalarından birinin de medya olduğunu aktaran Doç. Dr. Onur Dursun, bilimsel bilginin medya aracılığıyla kamusallaştırılmasında uzman kişilerin gerekliliğine dikkat çekti. Medya aracılığıyla kamuya yayılan bilgilerin güvenilmez olması halinde hayati risklerin ortaya çıkabileceğini ifade eden Doç. Dr. Dursun, Türkiye’de ulusal ve yerel kanallarda bilim insanlarıyla birlikte çalışacak bilim muhabirlerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Etkinliğin devamında öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Doç. Dr. Onur Dursun, öğrencilere ana akım medyanın yanı sıra alternatif medya kaynaklarını da takip etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin sonunda Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu söyleşiye çevrim içi ortamda katılarak aktardığı değerli bilgiler için Doç. Dr. Onur Dursun’a Üniversitemiz İletişim Fakültesi adına teşekkürlerini sundu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2021-12-15 15:25:32
  • 2293

Actual News