Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi ve Türk Hemşireler Derneği Mersin Şubesi Dünya Prematüre Günü Etkinlikleri Düzenlendi


Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı ve Türk Hemşireler Derneği Mersin Şubesi iş birliği ile düzenlenen "17 Kasım Dünya Prematüre Günü" çevrim içi etkinlik ve radyo programı ile kutlandı.

Bu yılki 17 Kasım Dünya Prematüre Gününde; ekstrauterin yaşama erken başlayan minik süper kahramanlar ve onların eşsiz ebeveynlerinin gereksinimleri, COVID-19 pandemisinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerini nasıl etkilediği, bebek-aile merkezli gelişimsel bakımı sunma konusunda sağlık profesyonellerinin yaşadığı güçlüklerin neler olduğu ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin neler olabileceği konuşuldu. Bu kapsamda, Mersin Üniversitesi Radyosu’na Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu konuk olarak her koşulda prematüre bebek ve ebeveynlerinin fiziksel ve duygusal yakınlığının sağlanmasının, güvenli bağlanmanın desteklenmesinin ve anne sütünün teşvikinin önemini dinleyicilere aktardı.

Moderatörlüğünü Arş. Gör. Güzide Üğücü’nün yaptığı, farklı üniversite ve şehirlerden öğretim üyeleri, hemşireler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen çevrim içi etkinlik ise; Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rana Yiğit ve Türk Hemşireler Derneği Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Hem. Arzu Özel’in açış konuşmaları ile başladı.

Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu’nun Dünya Prematüre Günü 2021 yılı teması olan “Zero Separation: Act Now! Keep parents and babies born too soon together = Sıfır Ayrılık: Ebeveynler ve Prematüre Bebekleri Bir Arada Tutmak İçin Simdi Harekete Geç” sunumu sonrasında, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Doç. Dr. Sebahat Altundağ’ın “COVID-19 Pandemisinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Ebeveyn-Bebek Bağlanması: Engeller ve Çözüm Önerileri” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Çevrim içi etkinlikte son olarak Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Hemşire Esra Bozkurt’un “Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Pandeminin Dünü, Bugünü ve Geleceği: Klinik Deneyimler” sunumu gerçekleştirildi.

Etkinlik, kapanış konuşmaları ve karşılıklı teşekkürlerin ifade edilmesi ile sonlandırıldı.

Etkinlik kaydına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-11-23 10:39:26
  • 4448

"A World University In The Light of Science and Modernity"