Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Tarafından Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi Düzenlendi


Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi tarafından, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında 14 Ekim Perşembe günü “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi” düzenlendi.

Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde COVID-19 tedbirleri uygulanarak gerçekleştirilen ve katılımcılara meme kanserinin simgesi olan pembe kurdelenin takıldığı eğitime, Hemşirelik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Hemşirelik Fakültesi akademik ve idari personeli ile öğrencilerimiz katıldı.

Meme kanserinin erken evrede yakalandığında tedavideki başarı oranının yüksek olduğunu ve bu nedenle düzenlenen eğitimin çok önemli olduğu ifade eden Hemşirelik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Bu ayın rengi pembe diyerek konuşmasına başlayan Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Altun Uğraş, sunumunda meme kanserinin görülme sıklığından, değiştirilemez ve değiştirilebilir risk faktörlerinden, meme kanserinin belirtilerinden, tarama programlarından ve korunma yollarından bahsetti.

Dünyadan ve ülkemizden verdiği istatistiklerle meme kanseri tanısı konulan hasta sayısının giderek arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Gülay Altun Uğraş, meme kanserinin en sık görülen kadın kanseri olmakla birlikte erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. Özellikle meme kanserine ilişkin değiştirilebilen risk faktörleri arasında yer alan obezite, hareketsiz yaşam ve sağlıklı beslenme konularının üzerinde duran Doç. Dr. Altun Uğraş, erken tanı için tarama programlarına katılımın elzem olduğunu ancak her ay kendi kendine meme muayenesi yapan ya da mamografi çektiren kadın sayısının çok az olduğunu ifade etti.

Meme kanserinin oran olarak az sayıda olmasına rağmen erkeklerde de görüldüğü, bu nedenle erkeklerin de meme kanseri konusunda dikkatli olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Gülay Altun Uğraş, sonrasında katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Eğitim, kendi kendine meme muayenesini denemek isteyen katılımcılara maket üzerinde uygulama yaptırılmasıyla birlikte sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-10-15 10:03:35
  • 3349

"A World University In The Light of Science and Modernity"