Türkiye'de Kadın Girişimcilik Akademisini Başlatan İlk Şehir Mersin: Girişim Limanı Düşündü Tobb Kadın Girişimcileri Destekledi


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun teşvikiyle Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi  ve TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde düzenlenen "Kadın Girişimcilik Akademisi" açılış etkinliği 26 Kasım 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. Türkiye geneline yayılması planlanan bu önemli etkinliğin ilk ev sahibi şehir Mersin ve ilk ev sahibi üniversite ise Mersin Üniversitesi oldu. 

Etkinliğin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesi'nde her kademede kadınların istihdamına önem verdiklerine ve bu bakımdan idari görevlerde bulunan yöneticilerin neredeyse yarıdan fazlasının kadın olduğuna dikkati çekti. Kadın girişimciliğini ve istihdamını artıracak pozitif ayrımcılığın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kadınların özellikle finansal konularda yetkinliklerinin yüksek olduğuna ve bulundukları pozisyonlarda sorumluluklarını hakkıyla sahiplenerek görevlerini başarıyla ifa ettiklerine değindi. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan konuşmasında Kadın Girişimcilik Akademisi gibi birçok başarılı kadın girişimcilik projesi örneklerinin hayata geçirilmesiyle daha çok kadının iş hayatında ön sıralarda yerini alması gerektiğini belirtti. Düzenlenen akademi çalışması ile ilgili mutluluğunu dile getiren Kızıltan Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu'na bu başarılı girişimci hareketinden dolayı özel teşekkürlerini iletti. 

Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu ise konuşmasında "Kadın Girişimcilik Akademisi" açılış etkinliğine katılarak; öğrencilere ve kadın girişimcilere verdikleri destekten dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'ya ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan'a teşekkürlerini sundu. 

Pandemi döneminin sıkıntılarını fırsata çevirerek, pandemi sürecinde dijital dönüşüm ile girişimciliğin desteklenmesi ve gençlerin tecrübe paylaşımları ve başarı hikayeleri ile girişimciliğe motive edilebilmesi için  TOBB Mersin KGK ile kadın girişimci network buluşmaları başlatmaya karar verdiklerini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu "Türkiye'de diğer şehirlerimizde yaygınlaştırılması planlanan "Kadın Girişimcilik Akademisi" projesini yerelde hayata geçiren ilk şehrin Mersin'imiz ve ilk üniversitenin ise Mersin Üniversitesi olmasından dolayı oldukça gururluyuz." dedi. 

TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu'na önerisinin ardından projenin TOBB Mersin KGK Başkanı Ayla Harp tarafından ilgi gördüğünü, akabinde Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak proje hazırlıklarına başladıklarını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu; kadın ve gençlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bu süreçte projeyle birebir ilgilenmesinden dolayı kendilerine  ayrıca müteşekkir olduğunu ifade etti. Hıdıroğlu, projeyle yakın ilgilerinden dolayı TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Saygın Baban ve TOBB Girişimcilik Müdürü Batuhan Demir'e de merkez adına teşekkürlerini iletti. 

Dr. Öğr. Üyesi Hıdıroğlu, "Kadın Girişimcilik Akademisi hazırlık sürecini bizden sonra farklı illerde devam ettirecek TOBB Kadın Girişimciler Kurullarının afiş tasarımı, etkinlik içerik oluşturmadan, duyuru planlamasına kadar her süreçte standart oluşturarak onların hazırlık sürecinde zamandan tasarruf etmelerini sağlamak istedik. Bunun için her detayı titizlikle planlayarak hazırladığımız akademimiz ile Türkiye genelinde kadın girişimci adaylarımız ve gençlerimizin farkındalığını arttırmak istiyoruz" diye konuştu. Hıdıroğlu konuşmasının sonunda açılış etkinliğine katılımlarından dolayı TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul Üyesi Tezmaksan Makine Sanayi Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu'ya ve TOBB Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Ermak Elektrik Makinaları San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emine Yüce'ye  teşekkürlerini sundu.

  • 2020-11-27 15:32:48
  • 4544

"A World University In The Light of Science and Modernity"