Teknofest 2020'de Proje Gençlerden, Destek Üniversitemizden


24–27 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilen Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020, bu yıl yoğun bir katılımla gerçekleşti. Tüm branşlarda 1865, sadece lise branşında toplam 30 projenin yer aldığı TEKNOFEST 2020'de Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencileri, projeleriyle 7. sırada yer almayı başardı. Ekip üyeleri, 14 Ekim Çarşamba günü Üniversitemize teşekkür ziyaretinde bulundu. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Üniversitemiz Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu’nun ev sahipliğinde Senato Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen teşekkür ziyaretine Eyüp Aygar Fen Lisesi Fizik Öğretmeni ve proje danışmanı Ercan Halavut ile projede yer alan öğrenciler Mustafa Sungur Doğan, Ahmet Metehan Zile, Yusuf Demir ve Arda Tuncar katıldı.

"Formhub” adını verdikleri takımla, tarım konusunda toprak yapısına uygun ürün seçimi ve toprağın pH, sıcaklık ve nemini ölçen bir kit olarak geliştirdikleri projeyle festivale katılan öğrenciler, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'ya ve Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu’na kendilerine sundukları destek nedeniyle teşekkürlerini sundu. 

Samimi bir ortamda ve sohbet şeklinde geçen ziyarette; Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, tüm ekibi tebrik ederek sözlerine başladı. Hedefi olan, çalışkan öğrencilerle sohbet etmekten çok keyif aldığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Okuduğunuz okulla, yaptığınız işlerle güzel bir yola girmişsiniz. Bu çalışmaların sizi ileride nereye götüreceğinin bilincinde olursanız, o zamanı boşa harcamamanın önemini anlarsınız. İnşallah vatana, millete hayırlı, kurumlarınızı ve kendinizi yücelten güzel işler yapmaya devam edersiniz.” dedi.

Dünyanın an be an  gelişim içinde olduğunu ve ülkemiz açısından da bu gelişime ayak uydurmanın hayati önem taşıdığını vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, “TEKNOFEST gibi girişimlerle sizlerin vizyonu açılacak. Orada gördüğünüz projelerle kendinizi geliştireceksiniz. Sizin yerinizde olsam Üniversitemizin Teknopark’ına giderim. Firmaları gezerim. Mesela ilgi duyduğunuz alanlarda bir firmaya gidin, rica edin. İçeri girin, bakın. Orada insanlar ne yapıyor, nasıl çalışmalara imza atıyor. Çok etkilenirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

Üniversitemiz içerisinde yer alan Teknopark’taki başarılı firmalar ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, ayrıca genç öğrencilere bir müjde de verdi. Rektörümüz, “Allah nasip etti. Üniversite olarak ikinci bir Teknopark’ı kurduk. Agropark. Yani Tarım Teknopark’ı. Tarsus’ta kuruldu. Temeli atıldı. Bakanlıktan alacağımız destekle çalışmalarına başlayacak. Bu konuda şu anda Türkiye’de başka bir örneği yok. Bu önemli yapıda; Üniversitemizle birlikte, Ticaret Sanayi Odası ve Tarsus Üniversitesi gibi bütün ileri gelen kurumlar yer almakta. Buradan çıkan projeler, vatana millete büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Öğrencilere; bir fikrin gelişmesi için çaba harcamaları gerektiğini ve olmaz gibi gelen şeylerin bile hayal kurarak, çalışarak başarılabileceğini söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, konuşmasında “Şu anda yaptığınız bu projeyle bir avantaja sahipsiniz. Bu, multidisipliner dediğimiz çalışma. Mesela bir ziraat mühendisi ile yazılımcıyı bir araya getirebilsek, fikir fırtınası yaptırabilsek -ki Teknopark’ın ana amacı budur- bu sayede fark yaratılır ve başarılı bir çalışmaya dönüşür.” ifadelerine yer verdi.

Ülkemizde yapılamayacak bir şeyin olmadığına inandığını belirten Rektörümüz; gelişimimiz için yazılım ve tarım sektörünün de çok önemli olduğunu, ancak en büyük çalışma alanının “enerji” olması gerektiğini belirterek “Bu 10 senede biz milli özgüven kazandık. Biz SİHA'mızı yaptık. Dünyada da ilk 3’e girdik. Sadece 5 senede oldu bu. Yeter ki, biz bunu yapabiliriz diyelim ve o yönde çalışalım. Çok çalışmak zorundayız. Ancak böyle bir yerlere geliriz.” dedi.

Üniversitemiz Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu ise “Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın himayesinde, Genç Girişimci Merkezimize bağlı Girişim Limanı olarak bu başarı hikayesine en başından itibaren her türlü desteği  verdik. TEKNOFEST 2020’de, 30 proje arasında 7. olan bu gençlerimizle gurur duyuyoruz. Merkez olarak bu tür çalışmalara ve projelere destek vermeye devam edeceğiz. TEKNOFEST 2021 olarak, şimdiden destek verdiğimiz 10 projemiz var.” dedi.

Proje Danışman Öğretmeni Ercan Halavut ise, “Elde ettiğimiz bu başarıda; öncelikle Mersin Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya ve Mersin Üniversitemiz Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Duygu Hıdıroğlu’na teşekkür ediyoruz.” dedi. En başından itibaren projenin gelişimini detaylı bir şekilde aktaran Halavut; sadece projenin değil sosyal yaşamdan, müzikten, edebiyattan, şiirden, kültürden bahsedilen bu teşekkür ziyareti sırasında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın vizyon açan önerilerinden çok etkilendiklerini belirtti.

Ziyaretin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu, başarılı ekibe; Üniversitemiz logolu hediye kırtasiye ürünlerinden oluşan birer çanta takdim etti.


Video haber için lütfen tıklayınız!


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2020-10-15 12:39:00
  • 4489

"A World University In The Light of Science and Modernity"