Üniversitemiz Umut Kolonyaları ile Engelli Bireylerimize Destek Vermeye Devam Ediyor


Üniversitemiz, Akdeniz Belediyesi ve Mersin Umut Girişimciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında; kooperatif üyesi engeli bireylerin katkısıyla Üniversitemiz Kozmetik, Temizlik ve Kimyevi Ürünler Üretim, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MÜKAM) tarafından üretilen "Umut Kolonyaları" ile ilgili protokol imzalandı. 

22 Eylül Salı günü Üniversitemiz Senato Odası’nda gerçekleştirilen törene; Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, Mersin Umut Girişimciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Soner Demir, Üniversitemiz Genel Sekreteri İsa Değirmenci, MÜKAM Müdürü Doç. Dr. Göktürk Avşar, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Durukan, Üniversitemiz Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu, MÜKAM İletişim Sorumlusu Öğr. Gör. Aslı Sezeroğlu, Akdeniz Belediyesi ve Mersin Umut Girişimciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi yetkilileri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Üniversitemiz ve Akdeniz Belediyesi işbirliğiyle, Mersin Umut Girişimciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifiyle birlikte çok güzel bir projeye daha imza atıldığını söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, temelleri pandemiden önce atılan ancak pandemi döneminde duyulan ihtiyaç doğrultusunda hızla faaliyete geçirilen kimyasal ürünlerin  üretiminden sorumlu merkezimiz MÜKAM'ın Üniversite Hastanemiz ve kampüsümüzde dezenfektan ihtiyacı başta olmak üzere birçok ürünle hizmet verdiğini kaydetti. Prof. Dr. Çamsarı, Umut Girişimciler Kooperatifi’nin talebi ve Akdeniz Belediyesi'nin desteğiyle kısa sürede engelli bireylerin katılımının sağlandığı projenin hayata geçirildiğini belirterek "Kapasite açısından gerçekten ciddi bir ihtiyacı gidereceğine inandığım dezenfektan ve kolonya başta olmak üzere ve ilerleyen süreçte diğer çeşitlerini de buna katarak güzel bir ürün yelpazesi elde ettik. İnşallah bundan sonra hem kooperatifimizle, hem belediyeyle başta ilimiz olmak üzere ve ülke çapında da bu ürünleri dağıtarak büyük bir eksikliği gidermiş olacağız. Ben Mersin Üniversitesi olarak böyle bir projede olmaktan gurur duyuyorum. Ve sizlerin önünde başta Göktürk hocamız ve her iki başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah benzeri yeni projelerde tekrar bir araya gelmeyi diliyorum." dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak projenin önemine değinerek “Ortada hem merdiven altı olmayan ürünler var, hem bilimsel araştırmalar sonucu elde edilmiş ürünlerle Mersin Üniversitemiz var, bir o kadar da önemli engelli kardeşlerimiz var. Bu kooperatif, Mersin’de ilk, Türkiye’de sekizinci kurulan kooperatif. Bu üretimin bilimsel bir ayağı olması çok önemli. Bundan dolayı sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve MÜKAM Müdürü Göktürk Avşar hocamıza teşekkür ediyoruz. Sosyal yönü olduğu kadar, sağlık yönü de olan bu projeyi önemsiyoruz.” ifadelerine yer verdi. Başkan Gültak, diğer belediye ve kurumlara da kolonya ve dezenfektan ihtiyaçlarını bu doğrultuda gidermeleri önerisinde bulundu.

Mersin Umut Girişimciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Soner Demir ise “Engellilerin de neler başaracağını göstermiş olduk.” sözleriyle başladığı konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile görüştüklerini ve kendisinin desteği sonrasında MÜKAM ile işbirliği yaparak Umut Kolonyalarının ortaya çıktığını belirtti. Demir, "Araştırmalarımız neticesinde, Çukurova Bölgesi’nde limon kolonyası üreten bir tesis olmadığını gördük. Mersin Üniversite’mize ve MÜKAM tesisinden sorumlu Göktürk hocamıza bu üretimi yapıp yapamayacağımızı danıştık. Şu an bunu gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu projeyle birlikte, Mersin’de ilk engelsiz atölyemizi kurduk. Burada, engelli kardeşlerimizden 8 kişi istihdam edildi" dedi. Umut Kolonyalarının kendi baskı makineleriyle yine engelli çalışanlar tarafından brail alfabesiyle de etiket baskılarının gerçekleştiğini vurgulayan Demir, "Biz başta Rektörümüze ve Akdeniz Belediye Başkanımıza bize bu fırsatı verdiği için, bizlere inandığı ve güvendiği için, engellilerin neler yapıp neler başarabileceğini topluma, kamuoyuna ve Mersin'e duyurduğu için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yarınlar engel değil, umut dolu" dedi. 

MÜKAM Müdürü Doç. Dr. Göktürk Avşar ise ilk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'nın öncülüğünde hastanemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıkıldığını, zaman içerisinde merkezde 30 farklı ürünün üretilir duruma geldiğini kaydetti. Pandemi ile birlikte ülkemizde kolonya ve dezenfektan ihtiyacının arttığını vurgulayan Avşar, merdiven altı üretimlerin ciddi sağlık problemlerine yol açtığını ancak merkezimizde uygun fiyatlı, kaliteli ve sağlıklı ürünlerin üretiminin gerçekleştirildiğini ifade etti. Merkezde özellikle bölgemizin narenciye başta olmak üzere doğal ürünlerinden faydalandıklarını belirten Doç. Dr. Avşar, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'ya ve projeye emeği ve katkısı bulunanlara teşekkürlerini sundu.  

Protokol töreni, karşılıklı imza atılması ile sona erdi.


Haber vídeosu için lütfen tıklayınız!


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2020-09-24 09:39:06
  • 4694

"A World University In The Light of Science and Modernity"