Foreign Trade

Genel Görünüm

Dış Ticaret Bölümü Dış Ticaret Programı, 1993-1994 Eğitim-Öğretim Yılında, Mersin Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’nde Gümrük İşletme Programı adı altında örgün öğretime, 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılında da ek kontenjan ile öğrenci alarak ikinci öğretimine başlamıştır. 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılından bu yana da Dış Ticaret Bölümü adı altında faaliyetlerine devam etmektedir. Örgün öğretimde 50 öğrenci, ikinci öğretim de 50 öğrenci olmak üzere toplamda 100 öğrenci kontenjanına sahiptir.
Programın amacı; etkin iletişim tekniklerini kullanabilen, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren işletmelerin dış ticaret, ihracat, ithalat, dış ticaret işlemleri muhasebesi, kambiyo ve gümrükleme vb. alanlarda ihtiyaç duydukları Dış Ticaret Meslek Elemanlarını yetiştirmektir. Programın hedefi; Programımızda Mesleki yeterlilik kriterlerini yerine getirebilecek niteliklere sahip dersler dört dönem halinde belirlenmiş ve konulmuştur. Dış paydaşlardan ve iç paydaşlardan gelen değişiklik talepleri dikkate alınarak ders planları zerinde günün gerektirdiği ihtiyaçları karşılamak amacı ile gerekli değişiklikler yapılmaktadır.
Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayarak 4.00 üzerinden en az 2 ağırlıklı not ortalaması elde eden ve staj raporundan başarılı olan öğrencilere, Dış Ticaret Meslek Elemanı alanında Ön lisans diploması verilir. 
Mezunlarımız; Dış Ticaret firmalarında; İthalat işlemleri sorumlusu İhracat işlemleri sorumlusu Gümrükleme işlemleri sorumlusu vs. olarak istihdam edilmektedirler. Gümrük Müşavirliği firmalarında gümrükleme departmanlarında görev alabilmektedirler. Lojistik firmalarında görev alabilmektedirler. KPSS sınavı ile Gümrük Müdürlüklerinde; Gümrük Muhafaza memurluğu, Gümrük Muayene memurluğu vs. olarak çalışabilmektedirler.
Mezunlarımız; 2 yıllık Ön lisans eğitimi sonrası girecekleri Dikey Geçiş Sınavı neticesinde, alanları ile ilgili 4 yıllık lisans eğitimine devam edebilmektedirler. Ayrıca; 2 yıllık Ön lisans eğitimini tamamlayan her öğrenci alanı ile ilgili 4 yıllık Açıköğretim Fakültesinin alanları ile ilgili programlarına sınavsız devam hakkı kazanmakta ve ilgili alana 3. sınıftan itibaren devam edebilmektedir

"A World University In The Light of Science and Modernity"