Slide background
Department of Press and Public Relations

Meü

Slide background
Department of Press and Public Relations

Meü

Social and Cultural Life

Mersin Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında, bu faaliyetleri destekler nitelikteki sosyal etkinlikler zengin bir program dahilinde uygulanmaktadır. Öğrencilerimizin, bilimsel, kültürel ve sportif anlamda kendilerini geliştirebilecekleri, mesleki anlamda güncel gelişmeleri takip edip, diğer üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrenciler ile bilgiyi paylaşabilecekleri ortamlar yaratmak için başarılı çalışmalar yürütülmektedir.

Geleneksel Etkinliklerimiz

Mezuniyet Tören:Üniversitemizin en önemli ve en kapsamlı etkinliklerinden biridir. Eğitim-öğretim süresini başarıyla tamamlayan mezunlarımız, bu tören ile yeni bir hayata uğurlanmakta, dereceye giren mezunlar çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir. Mezun olan öğrencilerimizin, aileleri ile katıldığı törende, il protokolünden önemli isimler de yaşanan coşkuya ortak olmaktadır. Ünlü sanatçıların verdiği konserlerle noktalanan törende ayrıca, mezun öğrenciler anısına her yıl fidan dikilmekte, Çiftlikköy Kampüsü’nde Mezuniyet Ormanı oluşturulmaktadır.

Kültür ve Spor Şenliği: Kültürel ve sosyal yaşama katkı sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği, Nisan-Mayıs aylarında yapılmaktadır. Öğrencilerin etkin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerde, spor karşılaşmaları ile çeşitli konferanslar, paneller, tiyatro ve dans gösterileri, konser, film ve dia gösterileri gibi etkinlikler yer almakta; açılan standlar, düzenlenen yarışma, stand-up şov ve turnuvalar öğrencilerin dinlenmesine ve eğlenmesine olanak sağlanmaktadır.

Akademik Açılış Töreni:Eğitim-öğretim yılına başlarken düzenlenen Akademik Açılış Töreni, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve saygı duruşu ile başlayan tören, ülkemizin saygın isimlerinin verdiği ‘Açılış Dersi’ ile daha da anlamlı hale gelmekte; Akademik Oda Orkestramızın verdiği konserlerle renklenmektedir.

Şehitlere Saygı Gezisi:Her yıl Eylül-Ekim aylarında düzenlenen gezi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinden en yüksek notu alan sınıf birincisi öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Ankara-Polatlı, Afyon ve Çanakkale’yi kapsayan gezi ile, Cumhuriyetin temel felsefesi ve Atatürkçü anlayış, ders dışı faaliyetlerle öğrencilere benimsetilmekte, ulusal değerlere bağlılık artırılmaktadır.

Taltif Töreni: Üniversitemizde 2002 yılından bu yana yapılan Taltif Töreni’nde amaç, yıl içinde ataması gerçekleştirilen ya da akademik yükselme yapan öğretim üyelerini kutlamak, yayınları Uluslararası Bilimsel Yayın Atıf İndeksi (Science Citation Index)’e giren öğretim elemanlarını Mersin Üniversitesi adresli bilimsel yayınları arttırmaya teşvik etmektir. Emekli olan öğretim elemanları ve idari personeli de kapsayan törende, başarı kaydeden idari personele bu başarılarından dolayı belge takdim edilmektedir.

Proje Pazarı:Ticarileştirme potansiyeline sahip, ekonomik getirileri olan, uygulamaya yönelik projelerin tanıtılması amacıyla düzenlenen Proje Pazarı etkinliğine, üretim ve ürün geliştirme amacıyla araştırma ve geliştirme ihtiyacı duyan her tür araştırma projesi katılmaktadır. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim dönemlerinde yapmış oldukları proje çalışmalarının sergilendiği Proje Pazarı kapsamında sözlü, poster ve bilgisayar sunumları yapılmakta, sergiler düzenlenmektedir.

Öğrenci Toplulukları

Üniversitemizde, öğrencilerimizin eğitim aldıkları branşların yanı sıra hobileri ile ilgili olan ve onları kişisel yeteneklerini geliştirmeye teşvik eden pek çok öğrenci topluluğu aktif olarak faaliyet göstermektedir. Öğrenci topluluklarının düzenlediği etkinlikler, hem sosyal yaşamı hareketlendirmekte hem de onlara etkileşim, paylaşım ve doğru iletişim kurma şansı yaratmaktadır.

Üniversitemiz bugün elliye yakın öğrenci topluluğu ile sporun, bilimin, sanatın ve kültürün harmanlandığı, çoklu popüler insan yetiştirme çabasını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Akademik Oda Orkestrası

Üretmek ve üretilenleri topluma yaymak amacıyla hareket eden üniversitemiz, sanatın geniş kitlelere iletilmesi konusunda üzerine düşen sorumlukları yerine getirme gayreti içindedir. Sanata ve sanatçıya her türlü desteği sunan üniversitemiz, bu doğrultuda Mersin Oda Orkestrası’nı kurumsallaştırarak üniversitemize bağlı bir birim haline getirmiştir. Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, genç ve dinamik yapısı ve yaratıcı program zenginliği ile kentimizde gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerde ön planda yer almaktadır.

Sanatın zirvesine yükselmiş sanatçıları kentimize getirerek evrensel müziği Mersinlilere taşıyan Akademik Oda Orkestrası, son yedi yılda, Mersin’de ve Türkiye’nin değişik illerinde yüzü aşkın konser vermiştir.

Mersin Üniversitesi Radyosu

İletişim Fakültesi stüdyolarından, 24 saat kesintisiz yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, FM bandı 102.8 MHz’den yayın yapmaktadır. Tüm kent merkezine yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, kamu yayıncılığı ilkelerinden hareket ederek herkesin erişimine açık, nitelikli yayıncılık anlayışını kalıcılaştırmayı ve geniş bir program yelpazesine sahip olmayı amaçlamaktadır.

Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından yürütülen yayınlar, öğrencilere uygulama olanağı yaratarak onların yaratıcılıklarını geliştirmelerine de destek olmaktadır.

Mersin Üniversitesi Haber Dergisi

Üniversitemizle ilgili, haber niteliği taşıyan her türlü bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinlik ile çalışmaların değerlendirildiği Mersin Üniversitesi Haber Dergisi, 6 ayda bir yayımlanmakta, yaklaşık 100 sayfadan oluşmaktadır. Fotoğraf ve çeşitli görsel malzemeler kullanılarak renkli ve kuşe kağıda basılan dergide, etkinlik haberlerinin yanı sıra öğretim elemanlarımızın çalışmaları, başarıları ve röportajlarına yer verilmektedir.

Yayınlar

Öğretim elemanları tarafından yazılan ders kitabı, yardımcı ders kitabı, ders notu ile bazı süreli yayınlar, üniversitemizce basılarak satışa sunulmaktadır. Mersin Üniversitesi’ne ait yayınlar Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunulmakta; internet üzerinden on-line sipariş yoluyla da satın alınabilmektedir.

Satışa sunulan kitapların yanı sıra Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan Tıp Dergisi, Kilikia Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Olba Dergisi, Türk Dili Bölüm Başkanlığı tarafından hazırlanan Dil Dergisi de üniversitemizin süreli ve düzenli yayınları arasında yer almaktadır.