Farabi Değişim Programı

DUYURULAR

: : 2014-2015 Akademik Yılı Uygunluk Denetim Sonuçları  tıklayınız.
    İsmi karşısında "GEÇERLİ" ibaresi olan öğrencilerin belgeleri tercih edilen kurumlara gönderilir.: : Üniversitemize "GELEN" Farabi Öğrencilerinin DİKKATİNE (2013-2014 Akademik Yılı)


UYARI:
Farabi Öğrencilerinin “derse devam zorunluluğu” (Alttan alınan dersler DAHİL) vardır.

 

2013-2014 Akademik Yılı BAHAR DÖNEMİ kayıt işlemleri için takvim aşağıdadır:
 


** Mersin Üniversitesi’nde öğrenimini sürdüren FARABİ Öğrencileri “BAHAR DÖNEMİ” ders kayıt işlemleri için aşağıda belirtilen tarihlerde ilgili Farabi Koordinatörünün yanına gitmeleri gerekmektedir.


** Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler aşağıda belirtilen tarihlerde aldıkları imzalı “BAHAR DÖNEMİ DERS KAYIT ÇIKTISINI” MEÜ FARABİ OFİSİ’NE teslim etmekle yükümlüdür.
 

** BAHAR Döneminden “FERAGAT EDECEK” öğrenciler MEÜ FARABİ OFİSİ’NE gelerek;

  1. Feragat Dilekçesi doldurmalı
  2. İlişik Kesme Formunu ve MEÜ Farabi Öğrenci Kimliğini

teslim etmelidir. Bu belgeleri teslim etmeyen öğrencilerin transkriptleri okullarına GÖNDERİLMEYECEKTİR.
 


10 - 21 ŞUBAT 2014*


KAYIT – EKLE/SİL (eğer var ise) İŞLEMLERİ

Ders Kaydı, MEÜ Farabi Bölüm Koordinatörü ile birlikte “sistem” üzerinden yapılır. Öğrenci Bahar Dönemine ait Öğrenim Protokolü ile ders kaydının yapılması için koordinatörünün yanına gider.
 

 

24 - 28 ŞUBAT 2014


Ekle / Sil (eğer var ise) formlarının MEÜ Farabi Ofisi’ne SON teslim tarihi

(Bu tarihe kadar teslim etmeyen öğrencilerin formları Üniversitelerine gönderilmeyecektir)
 24 - 28 ŞUBAT 2014


Ders Kayıt Çıktısı Alma ve Teslim Etme Tarihi


DİKKAT!

1.Ders Kayıt Çıktıları belirtilen tarihlerde  “MEÜ Farabi Bölüm Koordinatörleri”  tarafından alınır. (Yanda belirtilen tarihlerden önce sistemden ders kayıt çıktısı ALINAMAZ !!)


2.İmzalar tamamlanır.


3. Öğrenci tarafından 1 adet MEÜ Farabi Ofisi’ne teslim edilir - ZORUNLU
 

* Tıp Fakültesi'nin akademik takvimi farklı olup  öğrenciler MEÜ Tıp Fakültesi Öğrenci İşlerinden "kayıt tarihi ve işlemleri" ile ilgili bilgi almalıdır.

Turizm Fakültesi’nin akademik takvimi farklı olup  öğrenciler eğitim öğretim döneminin “başlangıç tarihi” için 2013-2014 akademik takvimini incelemelidir.

 

 

: : Üniversitemizden "GİDEN" Farabi Öğrencilerinin DİKKATİNE (2013-2014 Akademik Yılı)


2013-2014 Akademik Yılı
BAHAR DÖNEMİ kayıt işlemleri

1. Karşı Üniversite Farabi Ofisi ile iletişime geçin ve kayıt tarihi ve işlemleri ile ilgili bilgi alın.

 

2. Kayıt yaptırmadan önce EKLE/SİL iniz var ise

    Öncelikle Ekle/Sil formunu (öğrenim protokolünün 2.sayfasıdır) doldurun.

    Yaptığınız her değişiklik için MEÜ deki Farabi koordinatörünüzden “ONAY” alın.

    Değişiklik sonrası mutlaka toplam kredi yüklerinizi kontrol edin ve sonra kaydınızı olun.

    EKLE / SİL formu 3 nüsha hazırlanır.

    İmzalar tamamlanır.

    Karşı Üniversite Farabi Ofisine teslim edilir.

    3 nüsha imzalanmak üzere MEÜ Farabi Ofisi’ne gönderilir.

EKLE / SİLİ OLAN ÖĞRENCİLER EMAİL İLE MEÜ FARABİ OFİSİ NE BİLGİ VERİR.

 

3. Ekle / Sili olmayan öğrenciler “öğrenim protokolüne” istinaden kayıtlarını yaptırır.

    Ekle / Sili olan öğrenciler “öğrenim protokolü ve ekle/sil formuna” istinaden kayıtlarını yaptırır.

 

4. “DERS KAYDI” gidilen üniversitede yaptırılır.

    “KATKI PAYI” yatırması gereken öğrenciler katkı payını Mersin Üniversitesi’ne yatırır.

     Dönem başında ders kaydı yapan danışmanınıza “Farabi Öğrencisi” olduğunuzu ve “MEÜ’de ders kaydı yapılmayacağı” bilgisini hatırlatın.

 

5. Farabi Öğrencileri MEÜ Farabi Ofisi’ne

- DERS KAYDI YAPTIRDIM

- EKLE / SİLİM    VAR / YOK

- ÇALIŞMA DURUMUNDA DEĞİŞİKLİK       VAR / YOK

Bilgisini email ile vermek zorundadır.

Email göndermeyen öğrencilerin FARABİ BURSLARI KESİNLİKLE YATIRILMAZ.

 

NOT: “Güz+Bahar” dönemi giden ancak “BAHAR DÖNEMİNDEN FERAGAT EDECEK” öğrenciler MEÜ’nde Bahar Dönemi başlamadan önce MEÜ Farabi Ofisi’ne “FERAGAT DİLEKÇESİ” teslim etmekle yükümlüdür.: : 2012-2013 Bahar Yarıyılı Başvuruları Hakkında
26.09.2012
18 Şubat 2009 tarih ve 27145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programına İlişkin Yönetmelik' in 10 uncu maddesine göre; “… Yükseköğretim kurumları her bir yarıyıl için bir başvuru ilanı yayınlar. Birinci ilan 15 Mart, ikinci ilan ise 15 Ekim tarihinden önce yapılır. Bir sonraki yarıyılın değişim işlemleri, ilanın yayınlandığı yarıyıl bitmeden tamamlanır.." İfadesi yer almaktadır. 2009-2010 eğitim-öğretim döneminden bu yana bahar yarıyılı için Farabi Değişim Programı kapsamında yer alan yükseköğretim kurumları ilana çıkmış ve kayıtlı öğrencilerini söz konusu programdan faydalandırmışlardır.Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı  ile 2012-2013 eğitim-öğretim dönemi de dahil olmak üzere bu dönemden itibaren sadece bahar yarıyılı ilanı ve başvuru süreci bir sonraki karara kadar durdurulmuştur.


: : 2012-2013 Farabi Burs Ödemesi Hakkında
26.09.2012

Farabi Değişim Programı öğrencisi, kabul eden (gittiği) yükseköğretim kurumunda tüm derslerden devamsızlıktan kalması halinde aldığı bursları gönderen (kendi) yükseköğretim kurumuna iade etmesi, (Yönetmelik: Öğrenci Yükümlülüğü başlıklı 22. Maddeye açıklık getirilmiştir.)
 
27.01.2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre Burslu Farabi Değişim Programı öğrencilerinin bursa esas alınacak süresi, Farabi takvimi esas alınarak, söz konusu üniversite tarafından hazırlanan katılım belgesinde yer alması gereken başlangıç ve bitiş süreleri her bir yarıyıl için 4 ay 15 gün olarak olarak belirlenmişti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 2012-2013 eğitim-öğretim döneminden itibaren geçerli olmak üzere öğrencilere yapılacak burs ödemesi hesaplamalarının  bir yarıyıl 4 ay, iki yarıyıl için 8 ay olarak belirlenmesi kararları alınmıştır.


: : Farabi Burs Ödemesi Hakkında

26.07.2012 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Burs ödemesi ile ilgili alınan karara göre; Yükseköğretim kurumlarında öğrenci olarak kayıtlı olup herhangi bir kamu kurum veya kuruluşlarında çalışanlar ile özel teşebbüs kapsamında istihdam edilenlere Farabi Değişim Programı kapsamında değişim gerçekleştirmeleri halinde söz konusu program kapsamında herhangi bir ödeme yapılmaması kararı alınmıştır.

Bu doğrultuda SGK kayıtlarına göre aktif olarak kamu ya da özel teşebbüsde çalışan ve düzenli olarak sigortası işveren tarafından yatırılanlar Farabi bursu alamayacaktır. Diğer taraftan daha önce belli bir süre sigortası yatırılmış fakat Farabi öğrenciliği başlar ve devam ederken sigortası aktif olmayan öğrenciler Farabi bursundan yararlandırılır.