Anasayfa

Uzaktan Eğitim


 

UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?

Uzaktan eğitim, eğitimin zamandan ve mekândan bağımsız olarak yürütüldüğü, bilgisayarın öğrenim, sunum ve iletişim aracı olarak kullanıldığı, öğretmen ve öğrencinin aynı zamanda etkileşimli olup olmamalarına göre eş zamanlı veya eş zamansız olarak yürütüldüğü eğitim modelidir. Uzaktan eğitim yeni bir öğretim anlayış ve uygulaması değildir. Uzaktan eğitim, yüzyılı aşkın bir süreden beri mektupla öğretim, açık öğretim, telekonferans uygulamaları ve son yıllarda da internet teknolojilerini kullanarak yapılmaktadır.

 

FAYDALARI NELERDİR?

Bu uygulama ile eğitim almak isteyen daha büyük kitlelere eğitim imkânı sağlanmaktadır. Eğitimde fırsat eşitliği yaratılmaktadır. Bilgi farklı coğrafyalardaki çok daha fazla öğrenmek isteyene ulaştırılabilmektedir. Çalışan öğrencilere zamandan bağımsız olarak istedikleri zaman, istedikleri kadar öğrenme imkânı sağlanabilmektedir. Fiziksel engellilere de eğitim imkânı sağlanmaktadır.

 

YÜKSEKOKULUMUZDA UZAKTAN EĞİTİM YAPILAN BÖLÜMLER HANGİLERİDİR?

Yüksekokulumuzda aşağıda belirtilen iki yıllık önlisans programlarında uzaktan eğitim verilmektedir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama

Endüstriyel Elektronik

Elektronik Haberleşme

Endüstriyel Otomasyon

İşletme Yönetimi

Eczane Hizmetleri

Yüksekokulumuzda verilen uzaktan eğitim, örgün eğitim programları ile eşdeğer ve aynı müfredatın izlenmesi esasına dayanmaktadır. Önlisans programlarında uygulanan 2 yıl 4 yarıyıla yayılmış olan derslerin aynıları uzaktan eğitim öğrencilerine uygulanmaktadır. Yüksekokulumuzda uzaktan eğitim ile hangi önlisans programlarının açılacağı, açılacak önlisans programlarının kontenjanları ve programlara yapılacak yerleştirmede kullanılacak puan türleri, yüksekokulumuzun görüş ve önerileri de dikkate alınarak Yükseköğretim kurulu tarafından belirlenir ve ilan edilir.

 

NASIL ÖĞRENCİ OLABİLİRİM VE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRİM?

Üniversite sınavına girmeniz ve okulumuzun yukarıda belirtilen bölümlerinden birini ÖSYS sonrasındaki yerleştirmede veya ek kontenjan ile yerleştirmede tercih etmeniz yeterlidir. Yerleştirme diğer eğitim türlerinde olduğu gibi ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Okulumuza yerleştirilmeye hak kazandıktan sonra ve ilk kaydınızı yaptıracağınızda Mersin Üniversitesince uzaktan eğitim öğrencileri için belirlenen kayıt tarihleri arasında Mersin'e şahsen gelerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Daha sonraki yarıyıllarda üniversitemize gelmeden harcınızı yatırıp kayıt yenileme işlemini Internet üzerinden yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiyi kayıt dönemlerinde http://uzak.mersin.edu.tr/ adresinden edinebilirsiniz. Ayrıca içerisinde pek çok bilginin olduğu bir kılavuz üniversitemiz tarafından adresinize postalanacaktır.

 

 

UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRENİM HARCI

Uzaktan eğitim öğrencileri her yıl belirlenen örgün öğrenim harcına tabidirler. Eğitiminiz boyunca her dönem harç yatırmanız gerekmektedir.

 

 

UZAKTAN EĞİTİMDE NASIL DERS KAYDI YAPTIRABİLİRİM?

Uzaktan eğitim veren yüksekokulumuzda ders alma işlemi, sizler için yapılan özel cari giderlerin karşılanabilmesi için ücrete tabii olmaktadır. Bu ücret her yıl eğitim öğretim döneminin başında her yarı yıl için belirlenir ve ilan edilir. 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında her bir yarıyıl için bu ücret toplam 660 YTL olarak belirlenmiştir. Ücretler Mersin MYO Müdürlüğü'nce belirlenen tarih aralığında ilgili banka hesap numarasına yatırılacaktır. Birinci yarıyıldan sonraki dönemlerde ders alma ve kayıt yenileme işlemleri internet üzerinden yapılacaktır, Mersin'e gelmenize gerek yoktur.

 

DÖNEM İÇERİSİNDE BÜTÜN DERSLERİN ALINMASI GEREKİR Mİ?

Evet. Kayıtlı olduğunuz programda her dönem için verilen bütün dersleri yönetmeliğimize göre belirlenen kredi sınırlaması içinde almanız gerekmektedir.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN NASIL ERİŞİM YAPABİLİR VE NASIL EĞİTİM ALABİLİRİM?

Okulumuza kayıt yaptırdıktan sonra, bölümünüzce size internet üzerinden bağlantı için kuracağınız "Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi (UEYS)" kullanıcı adı ve şifreleri verilecektir. UEYS ile Uzaktan Eğitim alabilmeniz için bir bilgisayar ve internet kullanımı erişimine sahip olmanız yeterlidir. İnternet erişiminizin bağlantı şekli ve hızının ne olduğu önemli değildir.

 

UEYS İLE NELER YAPABİLİRİM?

UEYS Sistemi üzerinden, derslere ait ders notlarını takip edebilir, ders danışmanlarıyla sohbet edebilir, forum odalarında karşılıklı senkron iletişim kurulabilir, sınav tarihlerini öğrenebilir ve internet üzerinden vize sınavlarınızı olabilir ve sınav, ödev sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Derslere ait örnek soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Okul, ders, sınav ve diğer konularla ilgili yapılan tüm duyuruları http://uzak.mersin.edu.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı öğretim elemanına UEYS üzerinden her an iletebilirsiniz. Diğer öğrenci arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Öğretim hayatınız boyunca yapmanız gereken her işlemi bu UEYS üzerinden yapmanız mümkündür.

 

 

DERSLER NASIL İŞLENECEK VE BEN DERSLERİ NASIL TAKİP EDECEĞİM?

Eğitim alacağınız bölümün dersleri ve varsa başka materyaller UEYS'den "online" olarak erişiminize açılacaktır. Dersleri ve derslerle ilgili tüm etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

 

UZAKTAN EĞİTİM DE OKURKEN ASKERLİK TECİL EDİLEBİLİR Mİ?

Normal eğitim süreniz olan 2 yıl için askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Eğitim sürenizin uzaması durumunda en fazla 2 yıl daha askerliğinizi tecil ettirmeniz mümkündür.

 

ALINAN DİPLOMADA UZAKTAN EĞİTİM BELİRTİLECEK Mİ?

Hayır, diplomanızda üniversite, yüksekokul adı ve bölüm bilgisi belirtilecektir.

 

UZAKTAN EĞİTİM SINAV SİSTEMİ NASILDIR?

Vize Sınavları, internet üzerinden yapılmaktadır. Buna göre vize sınavları ev veya internet erişimi olan istediğiniz bir ortamda bilgisayar başında "online" olarak yapacaktır. UEYS deki geçerli olan "kullanıcı adı" ve "şifre" niz ile sisteme bağlandığınızda almış olduğunuz dersler ve bu derslere ait sınavlar karşınıza gelecektir. Vize sınav döneminde istediğiniz dersin sınavını istediğiniz bir zaman aralığında kendiniz seçme imkanına sahip olacaksınız. Bu nedenle yüksekokulumuzdan sınavlarla ilgili sınav randevusu almanıza gerek bulunmamaktadır.

Final Sınavları, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy yerleşkesindeki yüksek okulumuzun ilan edeceği sınıflarda, test olarak soru kitapçıklarının dağıtılması ve cevaplarının optik forma işaretlenmesi şeklinde yapılacaktır. Sizlerin zamanlarınızı optimize edebilmek amacıyla, final sınavları yarıyıl sonundaki Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere iki oturumda yapılmaktadır.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy yerleşkesindeki yüksek okulumuzun ilan edeceği sınıflarda, test olarak soru kitapçıklarının dağıtılması ve cevaplarının optik forma işaretlenmesi şeklinde yapılacaktır. Sizlerin zamanlarınızı optimize edebilmek amacıyla, final sınavları yarıyıl sonundaki Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere iki oturumda yapılmaktadır.

UZAKTAN EĞİTİMDE KAÇ SINAV YAPILMAKTADIR?

Sınavlar; arasınavlar ve bir yıl sonu sınavından oluşmaktadır. Ayrıca tüm dersler için uygulama ödevleri verilmektedir.

 

 

UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ VE STAJ

Bütün Meslek Yüksek okullarında olduğu gibi Uzaktan Eğitim Programlarında da staj etkinliği zorunludur. Eğer resmi bir kurumda, okuduğunuz bölüm ile ilgili herhangi bir işte çalışıyor iseniz çalıştığınız kurumdan ne kadar süredir bu konu ile ilgili çalıştığınıza dair bir belge alırsanız staj işleminden muaf olma imkanına sahip olabilirsiniz. Belgeniz okul tarafından incelenir ve uygun görülürse staj yapmaktan muaf olursunuz. Uzaktan eğitim öğrencileri istedikleri zaman staj yapabilirler. Stajını yapmayan öğrenci mezun olamaz.

 

UZAKTAN ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN DİKEY VE YATAY GEÇİŞ HAKLARI.

Dikey geçiş sınavı herhangi bir Meslek yüksekokulundan mezun olan kişilerin, 4 yıllık lisans eğitimine devam etmek için OSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Sözel ve Sayısal olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşur. Dikey geçiş sınavı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://www.osym.gov.tr/ adresine başvurabilirsiniz. Mersin MYO'dan mezun olan kişiler, dikey geçiş sınavına katılabilirler. Dikey Geçiş Sınavı kılavuzunda sizin bölümleriniz için belirtilmiş yerlere müracaat edebilirsiniz. Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuran adaylarda söz konusu programlardan en çok beş yıl önce mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar da Dikey Geçiş Sınavına başvurabilirler. Adaylar dikey geçiş için yapılacak sınavlara en çok üç kez girebilirler. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından uygunluğu kabul edilmiş herhangi bir Uzaktan Eğitim Programlarına yatay geçiş yapılabilir.

 

DERS MUAFİYETİ

Eğer daha önce bir üniversite programına kayıt olmuşsanız daha önce okuduğunuz programdaki dersler ile programınızda verilen derslerin içeriğinin uyuşması durumunda sözkonusu derslerden muaf olabilirsiniz. Bunun için eğitim öğretim yılının ilk 15 iş günü içerisinde dilekçenize daha önceki kayıtlı olduğunuz bölüme ait transkript ve ders içeriklerini ekleyerek müracaat etmeniz gerekir.

 

Detaylı bilgi: http://uzak.mersin.edu.tr/