Slide background
Faaliyetler

Faaliyetler

Genel Görünüm

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

        Mersin Üniversitesi, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı(BIDB), eğitim, öğretim ve araştırmalara destek olmak, üniversite içi otomasyonu sağlamak, Üniversitenin ihtiyaç duyduğu diğer bilgi işlem hizmetlerini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.
ME.Ü BİDB 1992 yılında kurulmuştur. Aralık 2014 tarihinden itibaren yeniden yapılanıp faaliyetlerine başlamıştır. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi B Blok giriş katında hizmet vermektir.  Başkanlığımız faaliyetlerini 30 m2 sistem odası olmak  toplam 610 m2 lik alanda  yürütmektedir.

VİZYONUMUZ    
           e-Üniversite kavramını hayata geçirerek Üniversiteler içinde standartları en yüksek bilişim örgütü olmak.
MİSYONUMUZ
        Etkinliğimiz , devingenliğimiz ve örgütsel verimliliğimizle; tüm akademik ve idari birimlerimiz ile öğrencilerimize en gelişmiş bilişim teknolojileri altyapısını sağlayarak katkıda bulunmak ve ürettiğimiz katma değeri sürekli ve belirgin bir biçimde arttırmaktır.  
Bilişim Teknolojilerinin kullanıcısı olarak kalmayıp, çalışanlarımızı ve öğrencilerimizi bilişim teknolojilerine katma değer eklemeleri için ortam ve destek sağlayarak teşvik etmektir. Toplum ve çevremize katkıda bulunmaktır. 

Yapılan Hizmetler

Sağlık Hizmetleri MYO Binası İnternet Altyapısı
Turizm Ek Binası İnternet Altyapısı
8 adet Labaratuvar
  • Sağlık Hizm. MYO Lab (35 Bilg.)
  • Bilgisayar Müh. Lab 1 (25 Bilg.)
  • Bilgisayar Müh. Lab 2 (35 Bilg.)
  • Bilgisayar Müh. Lab 3 (60 Bilg.)
  • Eğitim Fak. Lab 1 (43 Bilg.)
  • Eğitim Fak. Lab 1 (45 Bilg.)
Mail Sistemi değiştirildi
Sistem Odası yapılandırılması
Kampus Lisans Sistemi  
VOIP Sistemi
Merkezi Antivirüs Sistemi -> Karspersky Antivirüs alınmıştır.
Ana Kapı ve Hastane HGS Sistemi  

Süren Hizmetler

Network Yapılandırması : 2015 yılına kadar alınan 100 MBit switchler yerine 1GBit/10GBit switchler ile yenilenmesi  
Kamera Sistemi : Eski Analog kamera sisteminin ip kamera sistemine geçirilmesi, Kamera ağının tamamen internet ağından ayrılması, Merkezi kayıt sistemine geçilmesi  
EBYS(Elektronik Bilgi Yönetim Sistemi) : Program, Zaman Damgası ve Elektronik imza test sürecinde olup, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren gerçek sisteme girmiştir.  
Merkezi Yazıcı : Üniversite geneli merkezi yazıcı işine geçilmesi ve Kopyabaşı antlaşması yapılması

Kablosuz İnternet (Wifi) : Kablosuz internet bağlantı sorunlarının giderilmesi ve kolay yönetilebilir hale getirilmesi, Eskiden alınan home tipi acces pointlerin değiştirilmesi,  
Eduroam : Öğrenci ve personelin dünya genelinde konumdan bağımsız bir şekilde eduroam kablosuz bağlantılarından faydalanabilmesi.  

Yapılacak Hizmetler

Öğrenci e-posta : Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi ile entegre çalışacak

Felaket Kurtarma Senaryoları (Yangın, Deprem, Siber veya Fiziksel Saldırı vs) : ISO-27001 bilgi güvenliği standarlarına uygun güvenlik önlemlerinin alınması