Üniversitemizde Organ ve Doku Bağışı Haftası Farkındalık Etkinlikleri Yapıldı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüHer yıl organ bağışına dikkat çekmek ve organ nakli olmayı bekleyen binlerce hastaya umut olabilmesi maksadıyla düzenlenen 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Üniversitemizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 

Mersin Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörleri Dr. Çilem Yıldız ve Hemşire Zübeyde Usanmaz, bu kapsamda hasta ve hasta yakınları ile görüşüp organ bağışı konusunda  bilgilendirme yaptı. Bilgilendirme etkinliği sonucunda gönüllü organ bağışçılarına yenileri de eklendi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organ ve doku bekleyen hasta sayısının her geçen gün artmakta olduğuna dikkat çeken Dr. Çilem Yıldız , “Yapılan bağışların sayısının yetersiz olması birçok hastanın organ nakli yapılamadan vefat etmesine neden olmakta. Hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı yapılmasına her zaman ihtiyaç duymaktayız” dedi.

Bu yıl pandemi sebebiyle 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında hastanemizde  düzenlenen organ bağışı farkındalık etkinliklerinde kontrollü davrandıklarını  dile getiren Dr. Çilem Yıldız “Türk halkı verici ve yardım severdir, muhtelif nedenlerden dolayı organ bağışlamakta çekimser kalmaktadır. Beyin ölümü, ölümün ikinci bir tarifidir. Beyin ölümü tespit edilen hastaların geri dönüşü yoktur, hi bir tereddüte yer yoktur." sözleriyle tüm vatandaşları organ bağışçısı olmaya davet etti.

Dr. Yıldız,  dinen, hukuken ve tıbben organ bağışına hiçbir sakınca ve engel olmadığını vurgulayarak "Sağlıklı iken organlarınızı bağışlayın, beyin ölümünüz tespit edildiği zaman yakınlarınız bu vasiyetinizi yerine getirsin. Önceden organlarını bağışlamamış kişilerin beyin ölümleri tespit edildiğinde yakını olarak onun organlarını bağışlayın. Organlarınız toprak olmasın, yaşam savaşı veren hastalara yaşama umudu olsun. Organ bekleyen hastalara yaşam sevinci verin” dedi.


  • 2020-11-12 13:05:31
  • 624