Akkale Antik Liman Yerleşimi Kazı Çalışmaları Başladı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle, Mersin Müzesi ve Üniversitemiz Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi işbirliği ile Mersin İli Erdemli ilçesi Tırtar mahallesi sınırları içerisindeki Akkale antik Liman Yerleşimi’nde, Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu’nun bilimsel danışmanlığında sürdürülen kazıların üçüncü sezon çalışmaları başladı.

Bugün modern Kumkuyu Marinası'nın bulunduğu alanda yer alan Akkale antik Liman Yerleşimi, sahip olduğu kalıntılarla, Mersin ve çevresindeki Geç Antik Dönem (MS 4-7 yy) deniz ticareti için önemli bir ikmal noktası olarak biliniyor. 

Bölgenin önemine değinen Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, "’Yerleşimdeki Konaklama Mekanı, Hamam, Sarnıçlar ve Depolar gibi yapılarla Akkale deniz ticareti yapan gemiciler için bir konaklama ve ihtiyaçlarını karşılama merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Antik Liman Yerleşimi, Doğu Dağlık Kilikia bölgesinin doğu sınırını oluşturan Lamos (Limonlu) nehrine oldukça yakın konumu ile gerek ekonomik gerekse stratejik açıdan önemli bir noktada yer almaktadır." dedi.

Doğal limanlarının oluşmasına olanak sağlayan dağlık coğrafyanın ve topografyanın hissedilir şekilde değişmeye başladığı alanda kurulmuş olan Akkale'nin, aynı zamanda, bölgenin art alanlarındaki kırsal yerleşimler ile bağlantılı antik yol rotları üzerinde olduğunu belirten Doç. Dr. Aydınoğlu, Akkale’nin konumu, limanın kırsal ile kent arasındaki bağlantıyı sağlaması gibi özelliklerin de önemli olduğuna vurgu yaptı. Aydınoğlu ayrıca yerleşimde tespit edilen çok sayıda kalıntının burasının bir liman yerleşimi olarak kurulduğunun ve bu çerçevede geliştiğinin kanıtı sayılabileceğini kaydetti.  

Antik yerleşimdeki bu sezon kazı çalışmalarının bir ay sürmesi planlanıyor. Bilgi için http://akkale.mersin.edu.tr web sitesi ziyaret edilebilir. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-11-07 13:28:39
  • 1605