11 Eylül Sonrası Yeni Dünya Düzeni Çalıştayı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından"11 Eylül Sonrası Yeni Dünya Düzeni Çalıştayı" düzenlendi. 

11 Eylül Çarşamba günü İİBF Prof. Dr. Tayfun Özşen Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya İİBF öğretim üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Mualla Yüceol, Dr. Öğr. Üyesi Kaan Kutlu Ataç ve Dr. Öğr. Üyesi Azime Telli konuşmacı olarak katıldı.

11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kuleler’e ( Dünya Ticaret Merkezi ) yapılan saldırının 3000'e yakın can kaybıyla Amerikan iç savaşından sonra  ABD tarihinin en büyük saldırılardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Mualla Yüceol 11 Eylül'ün dünya çapında çok büyük etkileri olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Yüceol, "Bizim coğrafyamız ve bölgemiz açısından çok ciddi sonuçlar ortaya çıktı. Şu an bile devam eden Müslüman karşıtlığı ve islamofobi denen olay gerçekleşti. Uluslararası ilişkiler açısından güvenlik algısı farklı bir noktaya ulaştı.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Kaan Kutlu Ataç ve Dr. Öğr. Üyesi Azime Telli de konuşmalarında saldırıların küresel etkilerine değindi. Ataç ve Telli, 11 Eylül saldırılarının Amerikan kamuoyunda ortaya çıkan islami aşırılık ve İslamofobi, Afganistan işgali gibi konularla bağlantısına vurgu yaptı.  

Düzenlenen çalıştay, katılımcıların sorularına konuşmacıların cevap vermesiyle son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-09-12 15:38:23
  • 1878