Fakültemiz Tarafından Birinci Dönem Öğrencileri Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi Fakültemizi kazanan 200’den fazla öğrencinin katılımıyla ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’ gerçekleştirildi. 10 Eylül Salı günü gerçekleşen törene; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya,  Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Fakültemiz akademik personeli ile idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Üniversitemiz Prof.Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonunda gerçekleşen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mersin Üniversitesi Devlet konservatuvarı öğretim elemanları Öğr. Gör. Türkol Çankaya ve Öğr. Gör. Bengisu Türk’ün müzik dinletisinin ardından konuşmalara geçildi.

Öğrencilere hitaben konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, “Genç meslektaşlarım, uzun ve her anlamda yorucu bir üniversite hazırlık sürecini atlattıktan sonra üniversiteli oldunuz. Sizi ve bu süreçte elinden geldiğince destekleyen ailelerinizi kutluyorum. Tıp Fakültemiz yetişmeniz için her türlü altyapıya sahip. Birazdan giyeceğiniz beyaz önlüklerinizin ömür boyu temiz kalmasını, sadece fiziksel olarak laboratuvarlarda kirlenmesi diliyorum. Hepinizi tebrik ederim.” dedi.
Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, öğrencilere ve ailelerine Üniversitemiz Tıp Fakültesi hakkında bilgiler vererek, öğrencilere başarı dileklerini iletti. Prof. Dr. Öztürk, “Tıp Fakültemiz, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve toplumsal hizmet alanlarında, etkin, verimli, rekabetçi olmayı, üstün performansa odaklanmayı, uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı hedeflemiş paydaşları ile birlikte sürekli iyileştirmeyi benimsemiştir. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz bu törenin yapılması, geçmiş yıllardaki öğrenci geri bildirimleri sonucunda gerçekleşmektedir. Sevgili öğrenciler bu fakülte sizin. Sizler bu fakültenin her açıdan geliştirilmesi için geri bildirimlerinizle yönetime ve hocalarınıza destek olacaksınız.” dedi. 

Beyaz önlüğün anlam ve önemine yönelik sunum yapan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Oya Ögenler, “Beyaz önlük yaklaşık 100 yıldır sembolik şekilde kabul edilir bir durum. Hekimlerin beyaz giymesi 19. yy'da ortaya çıkmış. Daha öncesinde ölümü çağrıştırdığı ve daha saygın kabul edildiği için siyah giyiyorlardı. Çağdaş tıbbın ortaya çıkması ile ölüme karşı zafer kazanılmaya başlanmasıyla hekimlerin üzerinde beyaz önlükleri görmeye başladık." dedi. Doç. Dr. Ögenler, "Hekimlik mesleğine adım atan kişi tıp fakültesini kazandıktan sonra, topluma ait olan tüm ön yargılarından kurtulmalı ve hastasına karşı 'ben tarafsız ve yansız bu mesleği yapıyorum' diyebilmeli" sözleriyle öğrencilerin beyaz önlüğe yakışır şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk tarafından Doç. Dr. Oya Ögenler’e teşekkür belgesi takdim edildi. 

Geleceğin hekimlerine beyaz önlüklerinin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ve Fakültemiz öğretim üyeleri tarafından giydirilmesi ile tören sona erdi. 


  • 2019-09-10 14:57:09
  • 2677