Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Yurt Dışında Eğitim Bursu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz ev sahipliğinde Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) tanıtım toplantısı düzenlendi.

10 Mayıs Cuma günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Ali Kaya, MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu, Şube Müdürü Mehmet Karkacı, Uzman Yardımcısı Koray Şubaşı, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turhan Korkmaz ile öğrencilerimiz katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, devletin sağladığı burs imkânının önemine değindi. Kendisinin de YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı burslarından yararlandığını belirten Prof. Dr. Yağcı, “İyi ki ben de böyle bir fırsattan yararlanmışım. Aksi takdirde ne akademik hayata girebilecektim ne de Mersin Üniversitesi gibi iyi bir kurumda çalışabilecektim.” dedi.

Özellikle yurtdışında eğitimin bir akademisyene farklı deneyimler kazandırdığına dikkat çeken Prof, Dr. Yağcı, “Umarım öğrencilerimiz böyle bir fırsattan yararlanabilir, döndüklerinde de bu vatana bunun karşılığını verebilirler” dedi.  

MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu ise öğrencilere 1929 yılında bu yana devletin sağladığı burs imkânının pek çok değerli ismin ülkemize hizmet etmesi noktasına katkı sağladığını belirtti. Ankara ve İstanbul dışındaki üniversitelerde okuyan öğrencilerin de YLSY bursundan haberdar olmalarının önemine değinen Kuzu, “Mersin Üniversitesi köklü bir üniversitemiz. Burada da pek çok başarılı öğrenci var. Bizler bu konuda sizleri bilgilendirerek seçme havuzunu genişletmek, niteliğini artırmak ve gençlerimize fırsat eşitliği sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Uzman Yardımcısı Koray Şubaşı da dünyanın en iyi üniversitelerinde tam burslu olarak yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen gençler için YLSY burs başvuru şartları ve süreçleri ile bilgi verdi. Şubaşı yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerin “https://yyegm.meb.gov.tr/” internet adresindeki duyuruları takip etmelerini önerdi.

Toplantı sonunda Prof. Dr. Turhan Korkmaz tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi. 


  • 2019-05-10 16:21:15
  • 934