Üniversitemizde “33. Ulusal Dilbilim Kurultayı” Başladı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Dilbilim Topluluğu ile Dilbilim Derneği işbirliğinde düzenlenen 33. Ulusal Dilbilim Kurultayı başladı.

9 Mayıs 2019 günü gerçekleşen kurultayın açılış törenine Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar İbe Akcan, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. 

Ulusal Dilbilim Kurultayı'nın uzun soluklu olmasının önemine işaret eden Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir; sunumların bilgi birikimlerini arttırmalarını ve dil ile ilgili yeni soru işaretleri uyandırmalarını beklediklerini ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu yıl 33.'sü düzenlenen Ulusal Dilbilim Kurultayı’nın herkesin katılımı ile oluşan, herkese ait bir ürün olduğunu belirten kurultayın kurucularından emekli öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aksan açılışta yaptığı konuşmada “Kendi adıma, kendi kuşağım adına bizim için çok eğlenceli bir serüven oldu. Hocaları tanıdık. Bizden bir önceki kuşağı tanıdık. Tartıştık, öğrendik. Ama bu hep bir ortak çabanın sonucuydu. Hep birlikte yapılan bir işti. 33 yıl sürmesinin nedeni de buydu. Bu zamana kadar emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum”dedi. 

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar İbe Akcan ise 21 yıl önce 1988 yılında yapılan ilk kurultayda lisans öğrencisi olduğunu belirterek "Bölümümüzün kurucularından Prof. Dr. Mustafa Aksan’ın ve Prof. Dr. Yeşim Aksan’ın emekli olmaları nedeniyle bu kurultayın ayrı bir önemi bulunuyor. Kendilerine, düzenleme kurulunda büyük özveri ile çalışan değerli hocalarıma ve bu kurultayda emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Daha sonra davetli konuşmacı Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Aydın; "Türkçe’de Boşluk-Dolgu Bağımlılığının Gözden Geçirilmesi" konu başlıklı çalışmasını sundu.

Gün boyunca farklı oturumlarla devam eden 33. Ulusal Dilbilim Kurultayı 10 Mayıs Cuma günü sona erecek. 


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 


  • 2019-05-10 08:58:09
  • 792