Polen Alerjisi Olan Hastalar İçin Önemli Çalışma : Mersin İli Polen Takvimi Çıkarıldı

slide background

Meü

slide background

MeüMersin'de polenler ve bunların mevsimlere dağılımı bugüne kadar bilinmiyordu. Bu eksikliği tamamlamak amacıyla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ortaklığında ve Mersin Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi desteğiyle bir çalışma yürütüldü.

Çalışma kapsamında şehrin değişik yerlerine konulan iki ayrı polen sayım aracıyla Mart 2016 – Şubat 2018 arasında 2 yıl süreyle atmosferdeki polenler toplandı ve sayımları yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre Mersin için önemli polen tipleri ve bunların atmosferde en yoğun olduğu mevsimleri içeren bir polen takvimi hazırlandı. 

Mersin için 2 yıllık (2017 ve 2018) polen takvimine göre küf ve mantar sporları; Mayıs- Ağustos ayları arasında, çayır-çimen ve tahıl polenleri Mart-Ağustos ayları arasında, ağaç polenleri neredeyse tüm yıl boyu ama özellikle Şubat- mayıs ayları arasında görülüyor. Yabani ot polenleri ise Mart-Ekim ayları arasında şehir atmosferinde yoğun olarak bulunuyor. Dikkati çeken bir diğer nokta ise İç Anadolu şehirleriyle kıyaslandığında polen mevsimlerinin ilimizde daha uzun olması ve yılın önemli kısmına yayılması araştırmayla ortaya konulan bir diğer önemli nokta. 


  • 2019-02-27 07:34:02
  • 2975

Actual News