Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Sempozyumu Yapıldı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Mersin Üniversitesi Kök Hücre Birimi (MERKÖK), Türk Farmakoloji Derneği ile Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Çalışma Grubu işbirliğinde “Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Sempozyumu” düzenlendi.

Fakültemiz Türkan Saylan Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyuma; Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Fakültemiz Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mukadder ÇALIKOĞLU ve Prof. Dr. Hakan KALEAĞASI, MERKÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Kevser Erol, MERKÖK Başkanı Prof. Dr. Eyüp Naci Tiftik, Türk Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ersin Yarış, Türk Farmakoloji Derneği  Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Kansu Büyükafşar ve akademik personel ile öğrencilerimiz katıldı.

7 Eylül Cuma günü açılışı yapılan sempozyumda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Gelecekte sadece medikal tedavi değil alternatif tedavi yöntemlerinin de çıkacağı konusunda hiçbirimizin bir şüphesi yok. Buna bir başlangıç yapabilmek adına etkinliğe katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. MERKÖK ve birçok birime rektörlük olarak katkı sağlamaya çalıştık. Bundan sonra da desteğimiz devam edecek” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Toplantı için çok heyecanlı olduğuna değinerek konuşmasına başlayan MERKÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Kevser Erol; “Toplantı sayesinde bu konuda kullanılan bazı kavramlara netlik gelecek ve yeni tedavi olanaklarına da kapı aralanması için çok güzel konuşmalar bulacağız. Alandaki sorunlar dile getirilip çözümler üzerine yoğunlaşacağız. Fakat aklımıza çokça soru işareti de takılacak ama eminim alanında çok değerli hocalarımızla bu soruları tartışma şansı bulacağız.” dedi. Prof. Dr. Erol, katkı sağlayan üniversitemiz rektörlüğüne, çalışma grubuna ve Türk Farmakoloji Derneğine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

MERKÖK Başkanı Prof. Dr. Eyüp Naci Tiftik, 2011 yılında başladığımız MERKÖK oluşumunun Rektörlük ve Tıp Fakültesi desteğiyle 2011 yılından bu yana çalışmalarına devam ettiğini belirterek "Çok alanlı bir konu olan kök hücreyi her aşamada inceleyebilmek için elimizde olan bütün imkanlardan yararlanmaya çalışıyoruz. Bizimle birlikte emek harcayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Türk Farmakoloji Derneği  Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Çalışma Grubu Başkanı ve Fakültemiz Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kansu Büyükafşar ise “Bildiğiniz gibi insan ilaç olarak ilk bitkileri ve mineralleri kullanmıştır. Sanayi Devrimi sonrası ilaçların bir çoğu total sentezle ya da yarı sentezle elde edilebilir olmuştur. Günümüzde rekombinant DNA teknolojisinin gelişmesiyle hücre kökenli ilaçların, hücrenin kendisinin ve hücreden elde edilen ürünlerin bugün ilaç olarak kullanıldığını görmekteyiz. Yakın zamanda piyasada aktif kullanılacak ilaçların biyoteknolojik ilaçlar olacağını göreceğiz. Bizde bu alanda kendimizi geliştireceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum çeşitli şehirlerden gelen akademisyenlerin hazırladıkları sunumlarla devam etti.  

Tıp Fakültesi Dekanlığı

   • 2018-09-07 14:40:50
  • 751

Actual Announcements