Prof. Dr. Selahittin Çayan, Çalışmalarıyla “ Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” Kitabında

slide background

Meü

slide background

Meü


Fakültemiz Cerrahi Tıp Bilimleri Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selahittin Çayan Turkishtime Dergisi tarafından hazırlanmış olan “Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” kitabına girdi.

Araştırmaları, buluşları ve tedavi yöntemleriyle dünyada yankı uyandıran tıp insanları bu kitapta bir araya geldi ve kitap Türk tıp insanlarının uluslararası literatürde kabul edilen “H-endeksi” ölçütüne göre sıralanıyor, yurt içi ve yurt dışında alanında başarılı çalışmalara imza atan Türk tıp insanlarının öykülerini anlatıyor.

Prof. Dr. Selahittin Çayan, 10.07.1968 tarihinde Mersin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mersin’de tamamladıktan sonra yükseköğrenim için 1985’te İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’ne girerek 1991’de “Tıp doktoru” ünvanı aldı. Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrası yine aynı üniversitesinin Üroloji Anabilim Dalında Üroloji ihtisasına başlayarak 1997 yılında “Üroloji Uzmanı” oldu. Daha sonra 1997-1998 tarihlerinde Ardahan Asker Hastanesinde askerlik hizmetini uzman doktor olarak tamamladıktan sonra 1998 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Yardımcı doçent olarak başladı. Aralık 1999-Ocak 2001 tarihleri arasında 13 ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri, San Francisco şehrinde bulunan “California Üniversitesi San Francisco Tıp Okulu” Üroloji bölümünde “Androloji ve Kadın Ürolojisi” alanlarında klinik ve deneysel çalışmalarda bulundu. 1 Nisan 2003 tarihinde “Doçent” ve Ağustos 2009 yılında “Profesör” ünvanına sahip oldu. Halen, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak Androloji alanında klinik ve deneysel çalışmalarına devam etmektedir.

Aralık 2012-Aralık 2015 arası Türk Androloji Derneği Başkanlığı görevini yaptıktan sonra halen Türk Üroloji Derneği Genel Sekreteri ve Türk Androloji Derneği Bilimsel Kurul başkanlığını sürdürmektedir. Ayrıca 2015 yılından beri ESSM Strateji Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.

Uluslar arası bilimsel hakemli dergilerde basılan 97 makale ve bu çalışmalara yapılmış 2400’ün üzerinde bilimsel atıfın yanında, yine uluslar arası bilimsel kongrelerde sunulan ve bildiri kitabında basılan 150 civarında bildiri/davetli konuşması bulunmaktadır.

Öğretim Üyemizi tebrik ederiz.

Tıp Fakültesi Dekanlığı

 

   • 2018-09-06 17:02:17
  • 1406

Actual Announcements