İkinci Öğretim Programlarına Öğrenci Alımı

slide background

Meü


MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ 

Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı aşağıda belirtilen İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında öğrenci alınacaktır.

Anabilim Dalı

Lisansüstü Program Adı

Kontenjanlar

T.C. Vatandaşı

Yabancı Uyruklu

KKTC Vatandaşı

Yatay Geçiş

İşletme

Profesyoneller icin İşletme (Pro-MBA)

28

2

2

-

Turizm

Turizm İşletmelerinde Yönetim ve Liderlik

26

-

5

-

Sanat Tarihi

Sanat Tarihi

17

-

5

3


Açıklamalar:

  1. İkinci öğretim programlarımızda egitim-öğretim süresi bir yıldır (iki yarıyıldır).
  2. İkinci öğretim programlarımızda dersler hafta içi akşam saat 6’dan sonra işlenmektedir.


BAŞVURU KOŞULLARI

1. Lisans (veya dört yıllık yüksek okul) mezunu olmak.

Not: Tezsiz Yüksek lisans programlarımıza başvurularda ALES ve yabancı dil sınav notu istenmemektedir. 


BAŞVURU ve KAYIT TAKVİMİ

İlan Tarihi:

17 Ağustos 2018

Başvuru Tarihleri:

Adaylar, 17 Ağustos-11 Eylül 2018 tarihleri arasinda http://oibs.mersin.edu.tr adresinden aday başvuru formunu doldurup ön başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bunun için, adayların aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir.

1. http://oibs.mersin.edu.tr web adresinde "Yeni Kullanıcı" olarak kayıt yapınız.

2. Kayıt yaptırdıktan sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifreyi not ediniz.

3. http://oibs.mersin.edu.tr web adresinde, size verilen kullanıcı adı ve şifreyi girerek öğrenci başvuru sistemine giriş yapınız.

4. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol-üst köşede bulunan ilgili başvuru düğmesini kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

5. Öncelikle mezun olduğunuz üniversite bilgilerini ve başvurmak istediğiniz en fazla iki programı tercih ediniz.

Açıklamalar:

a) Online başvuru sistemimizde ALES ve yabancı dil sınav bilgilerini girmeniz istenebilir. Bu durumda istediğiniz bilgileri girebilirsiniz. ALES ve yabancı dil sınav notları aday değerlendirme sürecinde dikkate alınmayacaktır.

b) Online başvuru esnasında, belgeler dışında istenen bilgilerin tümünü girdikten sonra başvurunuzu kaydedip, daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Başvurunuz enstitümüz tarafından onaylanmadan önce, gerekli gördüğünüz değişiklikleri yapabilirsiniz.

c) Online başvuru esnasında aşağıda verilen listede olmayan özgeçmiş, yüksek lisans diploması, niyet mektubu gibi başka belgeler de istenebilmektedir. Ancak bu belgeleri sisteme yüklemenize veya başvurunuz esnasında teslim etmenize gerek yoktur. 

6. Online başvuru esnasında istenen bilgi ve belgeleri sisteme kaydettikten sonra sağ-alt köşede bulunan "Başvuruyu yazdır" düğmesine tıklayıp hazırlanan başvuru formunu yazdırınız.

7. Başvuruların tamamlanabilmesi için, başvuru formunun çıktısı ile beraber istenen diğer belgelerin Enstitü Müdürlüğümüze teslim edilmesi veya gönderilmesi gerekmektedir. İstenen belgeler icin aşağıya bakınız.

Başvuru Şekli:

Başvurular, şahsen, posta veya kargo ile yapılabilir. Posta veya Kargo ile başvuru yapmayı seçen adayların kendilerinden istenilen belgelerin sadece fotokopilerini göndererek başvurularını yapabilirler. Ancak, diploma ve transkript fotokopilerinin noter veya kamu kurumu onaylı olması gerekmektedir. Posta ile yapılan başvuruların değerlendirilebilmesi için, başvuru belgelerinin en geç 11 Eylül 2018 tarihine kadar postaneye/kargoya verilmiş olması ve 14 Eylül 2018 tarihine kadar enstitümüze ulaştırılmış olması gerekmektedir.

Başvuru Adresi:

Mersin Üniversitesi, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ,Çiftlikköy Yerleşkesi, Turizm Fakültesi Ek Binası,  Kat:2, 33343, Yenişehir/ Mersin

Sonuçların İlan Tarihi ve Duyuru Şekli:

Kayıt yapmaya hak kazananların asil ve yedek listeleri 14 Eylül 2018 tarihinde ilan edilecektir. Başvuru sonuçları ve diğer duyurular enstitümüzün web sayfasında (http://www.mersin.edu.tr/akademik/sosyal-bilimler-enstitusu) duyurulacaktır.

Kesin Kayıt ve Ders Kayıt Süreci:

Kazandığınız programa kesin kayıtlar aşağıda verilen tarihlerde yapılabilir. Bu konuya ilişkin daha detaylı duyuru başvuru sonuçları yayımlandıktan sonra yapılacaktır.

-        Asıl adaylar: 17-19 Eylül 2018

-        Yedek adaylar: 20 Eylül 2018

Not: Programa kesin kayıt ve ders seçimi/kaydı online (internet üzerinden) yapılmaktadır.

 

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER

1.      Başvuru formu

2.      Diploma veya mezuniyet belgesi (e-devletten alınan mezuniyet belgesi ön başvuru için kullanılabilir)

3.      Transkript (Lisans not çizelgesi)

4.      Diploma denklik belgesi (Diploma yurt dışındaki bir yükseköğretim kurumundan alınmış ise)

5.      Nüfus cüzdanı fotokopisi

6.      6 adet vesikalık fotoğraf


BAŞVURU DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

-        Pro-MBA programına başvuran adaylar, lisans mezuniyet not ortalaması ile yapılacak başarı sıralamasına göre programa yerleştirileceklerdir. Lisans not ortalaması 4’lük sistem üzerinden olan adayların ortalaması Mersin Üniversitesi Not Dönüşüm Esasları kullanılarak 100’lük sisteme dönüştürülecektir.

-        Turizm İşletmelerinde Yönetim ve Liderlik ve Sanat Tarihi programlarına başvuran adaylar, lisans mezuniyet not ortalaması ve Eylül ayında yapılacak mülakat sonucuna göre programa yerleştirileceklerdir. Mülakatların gün ve saati için ayrıca bir duyuru yapılacaktır.

ÖĞRENİM ÜCRETİ

İkinci öğretim programlarımızda öğrenim ücreti yıllık 5500 TL’dir. Bu ücret iki eşit taksit ile güz ve bahar dönemlerinde ödenmektedir. Dolayısıyla, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı öğrenim ücreti ilk taksidi 2750 TL’dir.

 

ENSTİTÜ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres

Mersin Üniversitesi, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ,Çiftlikköy Yerleşkesi, Turizm Fakültesi Ek Binası, Kat:2, 33343, Yenişehir/ Mersin

Telefon

0(324) 361 00 01 (Dahili: 17612)

Fax

0(324) 361 02 87

e-mail

sosyalbilimler@mersin.edu.tr

web

http://www.mersin.edu.tr/akademik/sosyal-bilimler-enstitusu  • 2018-09-01 16:58:18
  • 2145