Mersin Çocuk Nöroloji Kış Sempozyumu Düzenlendi

++
slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği işbirliğiyle “Mersin Çocuk Nöroloji Kış Sempozyumu” düzenlendi. 3-4 Kasım 2017 tarihleri arasında Mersin Hilton Oteli’nde düzenlenen sempozyumda; çocuk nörolojisi klinik pratiğinin en önemli konularından biri olan akut pediatrik nöroloji teması ele alındı.

Gerçekleşen programa; Mersin Millet Vekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Sabiha Aysun, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kurucu Üyesi Prof. Dr. Esat Yılgör başta olmak üzere çeşitli illerden çok sayıda hekim katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmaları ile devam etti. Mersin Millet Vekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı yaptığı konuşmada, eskiden bebek ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu hatırlatarak zaman içerisinde çok önemli gelişmelerin kaydedildiğini belirtti. Prof. Dr. Atıcı, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın çok büyük zorluklarla kurulduğunu ve bugün Türkiye çapında önemli işler başarıldığını söyleyerek bu gelişmelerin gurur ve mutluluk verdiğini ifade etti.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı da konuşmasında; üniversitemizin 1992 yılında, Tıp Fakültemizin 1998 yılında kurulduğunu belirterek üniversitemizin bugünkü noktaya gelmesinde emekleri olan herkese teşekkür etti. Yaklaşık 4 yıldır yeni hastane binasında hizmet verildiğini kaydeden Prof. Dr. Çamsarı, üniversitemize ve hastanemize ilişkin bilgi verdi. Gerek anabilim dallarına gerek yan bilim dallarına çok önem verdiklerine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Çamsarı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Üniversite hastanemizde gerek personel sayımız gerek cihazlarımızla en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Bilimsel eğitim ve araştırma konuları olmak üzere bir çok konuda Türkiye’nin ileri gelen tıp fakültelerinden biriyiz ve hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesinin bizim için büyük bir önemi var. Bu organizasyonda emeği olan herkese teşekkür ederim.”

Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çetin Okuyaz ise sempozyumun bilimsel hedeflerine ulaşması ve sevgiyi çoğaltması temennisinde bulunarak şunları söyledi: “Mersin’de çocuk nörolojisi 2003 yılının Şubat ayında başladı. Emek, çaba ve fedakarlıkla geçen 15 yılın ardından Çocuk Nörolojisi Bilim Dalımız bugün, 2 poliklinik, 1 nörogelişimsel takip polikliniği, 1 psikolog ve 3 kısa süreli video EEG odası, 1 taşınabilir EEG, 1 UP ve EMG cihazı, 1 uzun süreli video EEG odası ile hizmet veriyor. Çocuk Nörolojisi Bilim Dalımız, sadece bölgemize değil Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 2 bin çocuğa hizmet üretmenin yanında ulusal ve disiplinler arası işbirlikleriyle bilimsel çalışmalar yapmaktadır.”

Düzenlenen sempozyumda; Prof. Dr. Esat Yılgör, Prof. Dr. Semra Hız, Prof. Dr. Dilşat Türkdoğan, Prof. Dr. Sabiha Aysun, Prof. Dr. Bülent Ünay, Prof. Dr. Hüseyin Per, Prof. Dr. Necdet Kuyucu, Doç. Dr. Aysima Özçelik ve Prof. Dr. Özlem Hergüner konuşmacı oldu.

Sempozyumun düzenlenmesinde ayrıca Doç. Dr. Mustafa Kömür ile Dr. Khatuna Makharoblidze, Dr. Meltem Direk, Dr. Esra Sarıgeçili görev aldı. Sempozyumun Bilimsel Kurulu’nda ise Prof. Dr. Şakir Altunbaşak, Prof. Dr. Banu Anlar, Prof. Dr. Kürşad Aydın, Prof. Dr. Sabiha Aysun, Prof. Dr. İlknur Erol, Prof. Dr. Serdal Güngör, Prof. Dr. Sarenur Gökben, Prof. Dr. Özlem Hergüner, Prof. Dr. Semra Hız, Doç. Dr. Mustafa Kömür, Prof. Dr. Necdet Kuyucu, Prof. Dr. Çetin Okuyaz, Doç. Dr. Aysima Özçelik, Prof. Dr. Hüseyin Per, Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu, Prof. Dr. Serap Teber, Prof. Dr. Hasan Tekgül, Prof. Dr. Dilşat Türkdoğan, Prof. Dr. Bülent Ünay, Prof. Dr. Dilek Yalnızoğlu, Prof. Dr. Esat Yılgör ve Prof. Dr. Uluç Yiş yer aldı.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-11-03 15:18:04
  • 2007