Genç Mimarlar ve Şehir Plancıları Geleceğe Uğurlandı

++

Mimarlık Fakültesi, 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi mezunlarını düzenlenen törenle uğurladı. 

15 Haziran Perşembe günü, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katılım gösterdi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yağcı, fakülte tarihinden kısaca bahsederek öğrencilere şöyle hitap etti: “Her mesleğin kendine göre zorlukları ve sorumlulukları var. Uzun süre kalıcılığı olan eserler sizlerin ellerinden çıkacak. Mesleğinizi yaparken rant, fırsat, çok para kazanma gibi duygularını bir kenara bırakmalı; aklınızla, vicdanınızla ve mesleki sorumluluklarınızla hareket etmelisiniz. Etik anlayışınız ve toplumsal duyarlılığınız her zaman yüksek olmalı. Ailelerinizin, biz hocalarınızın ve milletimizin emeklerini boşa çıkarmayacağınıza inanıyorum. Hepinize güzel, mutlu, sağlıklı ve hayırlı bir gelecek diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” 

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar ise “Her son yeni bir başlangıcı doğuruyor. Sizler artık gerçek hayata girdiniz, bizim meslektaşlarımızsınız. Çağdaş yaşamı şekillendirecek, insanların ve yaşamın geleceğine yön verecek olacak sizlersiniz. Bunları dayanışma içerisinde yapmanızı tavsiye ediyorum. Türkiye’deki önemli üniversitelerden birinden mezun oldunuz. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Mimarlar Odası, meslek yaşamınızdaki yeni aileniz olacak. Buradan güç alarak yolunuza devam edeceksiniz. Mesleki etik kurallara sonuna kadar bağlı kalacağınıza inanıyorum. Hepinize başarı dolu bir hayat diliyorum” şeklinde konuştu.

Fakülte ve bölüm birincisi Selin Girişen, mezunlar adına yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Uzun bir serüvenin sonuna geldik. Bu süreçte zor sınavlarla, stresli projelerle mücadele ettik, uykusuz geceler yaşadık. Bu yolda ilerlerken yılmadan devam etmeyi öğrendik. Esas mücadelenin mezuniyetten sonra başlayacağının farkındayız. Mimarlık meslek olmanın yanında bir yaşam biçimidir. Topluma ve insanlara karşı sorumluluk gerektirir. Almış olduğumuz eğitim bizlere çevremizi gözlemlemeyi sorgulamayı ve dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğretti. Bizlere yaşadığımız yerleri yeniden şekillendirme imkânı yarattı. Bu zorlu süreçte desteklerini esirgemeyen hocalarımıza ve ailelerimize teşekkür ediyorum.”

Şehir ve Bölge Planlama bölüm birincisi Nupel Buluttekin ise mesleklerinin, çok yönlü düşünme ve geniş bir kültür altyapısına sahip olmayı gerektirdiğini belirterek; “Şehir Plancısı; günlük yaşamın her anında çevresini gözlemleyebilen, eleştirebilen ve dönüştürebilen kişilerdir. Fakültemizde aldığımız eğitim tüm bu mesleki donanımları bize kazandırdı. Eğitim sürecinde bizlere yol gösteren hocalarımıza minnettarız. Topluma ve insanlığa faydalı bireyler olacağımızdan şüpheniz olmasın. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Bu süreçte yanımızda olan ailemize ve fakültemizin idari personeline de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından “2. Ekolojik Kentsel Tasarım” yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Mezuniyet töreni, Mimarlık Fakültesi’nde dereceye giren fakülte birincisi Selin Girişken’e, ikincisi Çiğdem Patoğlu’na ve üçüncüsü Kağan Soysal’a Prof. Dr. İsmail Yağcı tarafından ödülleri verilmesiyle devam etti.

Tören, mezun olmaya hak kazanan öğrencilerin temsili diplomalarını almaları ve keplerini havaya fırlatmalarıyla sona erdi.


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-06-16 11:27:59
  • 1607

Güncel Haberler