Slide background
Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

Slide background
Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

Slide background
Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

Etkinliklerimiz

Algoloji Yan Dal Eğitim Programı’nın Akreditasyon Başvurusu

Fakültemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı bünyesindeki Algoloji Bilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Nöroloji Anabilim Dalları tarafından birlikte yürütülen Algoloji Yan Dal Eğitim Programı’nın akreditasyon başvurusu üzerine değerlendirme için fakültemize gelen Algoloji Derneği Uzmanlık Yeterlik Kurulu ziyaret komisyonu 27/07/2018 tarihinde ziyaretini gerçekleştirmiştir.

Ziyaret Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Altan ŞAHİN ve kurul üyeleri Prof. Dr. Hayri Özbek, Prof. Dr. Mert AKBAŞ ile UTEAK gözlemcisi Prof. Dr. F. Volkan ÖZTUNA tarafından yapılan değerlendirme sonucu mezuniyet sonrası tıpta uzmanlık eğitimi yönünden akreditasyon başvurusunun olumlu sonuçlandığı Algoloji Yan Dal Program Yürütücüsü Prof. Dr. Şebnem ATICI ve  program eğitimcilerine gün sonunda olumlu geri bildirimlerle bildirilmiştir.

 

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tercih ve Tanıtım Etkinliği                         

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkan Saylan Konferans Salonunda 02 Ağustos 2018 tarihinde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tercih ve Tanıtım Etkinliği yapılmıştır.

 

15. Dönem Mezuniyet Töreni                                

27 Haziran Çarşamba günü saat 19:30 üniversitemiz Amfi Tiyatro da gerçekleşen törenimize; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Baş Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Yusuf Ziyaddin Cavlak, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Müdürü Sg. Kd. Alb. Oğuz Bavbek, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Kaya, Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Erol Yaşar Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu, akademik, idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Mezunlarımızın sahneye girişiyle başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve açılış konuşmaları ile devam etti. Konuşmasında Mersin Valisi sayın Ali İhsan Su Tıp Mesleğinin çok kutsal olduğuna vurgu yaparak hekimliğin insan yaşamı ve sağlığını korumayı her şeyin üzerinde gören ve onu özveri, sabır ve fedakarlık ile hoşgörü gibi erdemlerle sergileyen kutsal bir meslek olduğunu ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı konuşmasında öğrencileri ve ailelerini bunca yıl emek vererek bu başarıyı elde edebildikleri için kutladı ve tavsiyelerde bulunarak mezunlarımızın edecekleri hekimlik yeminini bir an bile unutmamaları gerektiğini belirtti.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk konuşmasında bu yıl 159 mezun verdiğimizi belirterek fakültemiz hakkında bilgi verdi. İnsanların hastalık durumunda şefkate, ilgiye, dinlenmeye ve güler yüze ihtiyaçları olduğunu, sevgi ve nezaket çerçevesinde davranmaları gerektiğini vurgulayarak mezunlarımızı ve ailelerini kutladı.

Ailesine, hocalarına ve bu günlere gelmelerinde emeği olan herkese  teşekkür ederek konuşmasına başlayan dönem birincisi Dr. Nurdan Güzel Averbek ise konuşmasını ”Tıbbı mistisizmden ayırarak bir bilim ve sanat haline getiren ilk kişi Hipokrat başta olmak üzere bu mesleğe gönül vermiş ve şu anda hayatta olmayan bütün hekimleri saygıyla anıyorum” diyerek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Mustafa Musa Dirlik tarafından Fakültemiz 15. Dönem mezunlarımıza sembolik son ders verildi. Hocamız mezunlarımıza seslenerek “Hastalık yoktur hasta vardır prensibini göz ardı etmeyin. Bir hastaya yönelik klinik semptomlar bulgularla ortaya çıkabilir bu yüzden hastalar değerlendirilirken geniş perspektifle düşünülmeli ve titizlikle sorgulanmalıdır” diyerek genç doktorlarımıza Hipokrat Yeminini okutarak onların hekimlik hayatlarında bu yemine bağlı kalmalarını istedi.

Dönem birincimiz Dr. Nurdan Güzel Averbek tarafından Tıp Fakültesi Mezuniyet Kütüğü'ne dönem plakası çakıldı. Dereceye giren mezunlarımıza ödülleri ve mezuniyet belgeleri, diğer mezunlarımıza fakültemiz öğretim üyeleri tarafından verilen temsili diploma takdimleri ardından doktorlarımızın havai fişek eşliğinde havaya kep atmaları ile fakültemiz 15. dönem mezunlarımızı meslek hayatlarına uğurladık.

 

Uygulamalı Temel Biyoistatistik Eğitimi   

Fakültemiz Temel Tıp Bilimleri Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bahar TAŞDELEN, Doç. Dr. Gülhan TEMEL, Doç. Dr. Semra ERDOĞAN ve Dr. Öğr. Üyesi Didem DERİCİ YILDIRIM tarafından, Cerrahi ve Dahili Tıp Bilimlerinde görev yapan araştırma görevlilerine Hizmet İçi Eğitim kapsamında 7-8 Haziran 2018 tarihlerinde Uygulamalı Temel Biyoistatistik eğitimi verildi. Fakültemiz Türkan Saylan Konferans Salonu ve Bilgisayar Laboratuvarında yapılan 10 saatlik eğitimin tamamına katılan 24 araştırma görevlisine, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. A. Hakan ÖZTÜRK tarafından katılım belgeleri verilirken, konuşmasında  “Bilimsel araştırmanın her aşamasında Biyoistatistik Danışmanlık almanın gerekli olduğunu” vurguladı.  Prof. Dr. Bahar TAŞDELEN “yoğun klinik temposundan vakit ayırarak eğitime katılan araştırma görevlilerine teşekkür ederken eğitimlerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirtmiştir.

 

Öğretim Üyelerine Yönelik " Klinik Araştırmalarda Etik Kurul ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başvuru Süreçleri " Konulu Eğitim Toplantısı                           

Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından öğretim üyelerine yönelik olarak " Klinik Araştırmalarda Etik Kurul ve TİTCK Başvuru Süreçleri " konulu bir eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı 16 Nisan 2018 tarihinde saat 14:00'da Fakültemiz Türkan Saylan Konferans Salonu'nda yapılmıştır.

 

Araştırma Görevlilerine Yönelik " Klinik Araştırmalarda Etik Kurul ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başvuru Süreçleri " Konulu Eğitim Toplantısı   

Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından araştırma görevlilerine yönelik olarak "Klinik Araştırmalarda Etik Kurul ve TİTCK Başvuru Süreçleri" konulu bir eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı 11 Nisan 2018 tarihinde saat 14:00'da Fakültemiz Türkan Saylan Konferans Salonu'nda yapılmıştır.

 

14 Mart Tıp Bayramı Fakültemizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı                  

                      

14 Mart 2018 Çarşamba günü saat 09:00 da Mersin Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlamamız, saat 13:30 da Tıp Bayramı törenimizle devam etti.

Fakültemiz Türkan Saylan Konferans salonunda gerçekleşen törene; Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Kaya, Mersin’de görev yapan hekimler, fakültemiz öğretim elemanları, öğrencileri ve sağlık çalışanları katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Keman sanatçısı Öğr. Gör. Onur Yıldız’ın müzik dinletisine yer verildi. Sağlık emekçilerini ve öğrencileri bir araya getiren tören, açılış konuşmalarıyla devam etti.

Fakültemiz öğrencisi Kübra Ocak, Dekan Vekili Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali KAYA'nın konuşmalarının ardından meslekte 25.yılını dolduran hekimlerimize plaket takdim edilerek, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde dereceye giren öğrencilerimize teşekkür belgesi verildi.

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde Tıp Fakültesi Dönem-1 öğrencilerimizin beyaz önlük giyme töreni ardından fuaye alanında fakültemiz Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erim Erdem tarafından hazırlanan ‘Hastane Kaygısı’ isimli resim sergisi gezildi. 

 

Tıp Bayramı Kapsamında Kariyer Günleri Etkinlikleri    

Fakültemizde 13-15 Mart 2018 tarihleri arasında ‘14 Mart Tıp Bayramı’ dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. 13 Mart 2018 Salı günü saat 17:00 da üniversitemiz Devlet Konservatuvarında şiir dinletisinin ardından 14 Mart 2018 Çarşamba günü saat 09:00 da Mersin Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, saat 13:30 da Tıp Bayramı töreni ve çeşitli programlar ile devam etti.

Tıp Fakültesi Kariyer Günleri 

15 Mart Perşembe günü saat 13:30 da gerçekleşen Tıp Fakültesi Kariyer Günleri’ne; Konuşmacı hocalarımız, fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Hakan Öztürk, Dekan yardımcıları Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu, Prof. Dr. Hakan KALEAĞASI, öğretim elemanları ve fakültemiz öğrencileri katılım sağladı. 

Türkan Saylan Konferans Salonumuzda yapılan Kariyer Günleri’nde; Adana Acıbadem Hastanesi hekimi Prof. Dr. Alpay Sezgin “Hekimlikte Özel Hastane Deneyimi” başlıklı konuşması ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Sezgin “ABD’de Yandal Uzmanlığı ve Devlet Üniversitesinde Akademik Deneyim” isimli sunumuyla, fakültemiz Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Yılmaz ise “Lisansüstü Eğitim Deneyimi, Akademik Kariyer ve Mezunlar İçin Fırsat” başlıklı sunumuyla konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmaların ardından fakültemiz Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Okuyaz’ın kısa bir söyleşisi yer aldı.

Etkinlik sonunda konuşmacılara teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

 

Uygulamalı Temel Havayolu Yönetimi Kursu

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ile MEÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı tarafından “Uygulamalı Temel Havayolu Yönetimi Kursu” düzenlendi.

14 Ocak Pazar günü, Fakültemiz Dekanlık binasında gerçekleşen kursa; TARD Başkanı Prof. Dr. Hülya Bilgin, TARD Havayolu Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Kamil Toker ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurcan Doruk başkanlık etti. Eğitimci olarak Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Atıcı, Prof. Dr. Handan Birbiçer, Prof. Dr. Davut Yapıcı’nın yanı sıra çeşitli illerden katılan akademisyenler görev aldı.

Uygulamalı Temel Havayolu Kursu ile; eğitim almakta olan gençlere ve eğitimleri sırasında havayolu yönetimi eğitiminden yeteri kadar yararlanamamış kişilere, bilgilerini gözden geçirme ve pratik uygulamalarla becerilerini arttırma imkanı sunuldu.

 

Sağlık Bilimleri Alanında Tübitak Projesi Yazma Eğitimi

Fakültemiz Türkan Saylan Konferans Salonunda, 28 Aralık 2017 Perşembe günü 09:00-12:00 saatleri arasında  Prof. Dr. Kansu BÜYÜKAFŞAR tarafından, Proje nedir? Neden proje yapıyoruz? Bilimsel bir projeye maddi destek alabilmenin koşulları nelerdir? Proje yazım dili, Proje başlığının yazılması, Proje ekibinin oluşturulması, Proje özetinin yazılması, Proje amaç ve hedeflerinin yazılması, Konu, kapsam ve literatür özetinin yazılması, Projenin özgün değerinin yazılması, Araştırma yöntemin oluşturulması ve yazılması, Proje yönetimi, ekip ve araştırma olanakları, iş paketleri, görev dağılımı ve süreleri, Başarı ölçütleri ve risk yönetimi, Projenin yaygın etkisinin yazılması, Kaynaklar ve proje bütçesinin oluşturulması, Hakem değerlendirmeleri ve faydalı ip uçları ana başlıkları altında ''Sağlık Bilimleri Alanında TÜBİTAK Projesi Yazma Eğitimi'' verildi.

 

Eğiticilerin Eğitimi Kursu                                      

Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalı'nca bu yıl 15. si tamamlanan Eğiticilerin Eğitimi Kursu, 25-29 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenmiş ve eğitime katılan 16 eğitimcimiz kursu başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.

 

Sualtı Arkeolojisi Sunumu                         

Fakültemiz akademik, idari personeli ve öğrencilerine yönelik dekanlık Türkan Saylan Konferans salonumuzda 15 Aralık 2017 tarihinde 12:30-13:30 saatleri arasında Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan ÖNİZ tarafından “Sualtı Arkeolojisi” konulu sunum yapılmıştır.

 

Fakültemiz Sanat Topluluğu’nun Tiyatro Gösterisi       

Fakültemiz Sanat Topluluğu tarafından organize edilen Tom, Dick& Harry isimli tiyatro gösterisi 14 Kasım 2017 tarihinde saat 17:45’de Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Yönetmenliğini Dönem IV öğrencimiz Bilal Hamad, yönetmen yardımcılığını Dönem IV öğrencilerimiz Kübra Ocak ve Muhittin Şentürk’ün yaptığı gösteri müthiş beğeni almıştır.

Tamamı Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerimizden oluşan gençlerin sergilediği ve iki kardeşin beceriksizliği nedeniyle başı belaya giren ve çok zor durumda kalan bir ailenin trajikomik öyküsünün anlatıldığı tiyatro oyunu, seyircilerden tam puan aldı.

Vodvil tiyatrosunun sayılı yazarlarından RoyCooney ve Michael Cooney’in yazdığı güldürü türü oyunun sahnelenmesinde, Atakan Kılınç (Tom), Bilal Hamad (Dick), Utku Karakaş (Harry), Kübra Ocak (Linda), Burakhan Akın (Andreas), Afife Köymen (Katherina), Sena Çelik (PoliceDowns), Doğukan İbici (Boris) ve Özden Babalıklı (Bayan Potter) rol aldı.

Salonun tamamen dolduğu gösteride, öğrencilerimiz olağanüstü bir performans sergilemiş ve izleyenlerin çok hoş vakit geçirmelerini sağlamışlardır. Ayrıca bu başarılı gösteriye birçok yerel ve ulusal medya kuruluşu ilgi göstermiş ve çeşitli platformlarda haber olarak yer vermişlerdir.

 

Tıp Fakültesi Sanat Topluluğu Etkinliği                          

Fakültemiz Sanat Topluluğu etkinlikleri kapsamında 08 Kasım 2017 tarihinde Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde Tıp Fakültesi öğrencilerimizden oluşan bir grup tarafından rock konseri verilmiştir. Bass gitarda dönem IV öğrencimiz Fırat Öner, elektro gitarda dönem III öğrencimiz Onur Zengin, davulda dönem I öğrencimiz Toygan Toyganözü, piyanoda dönem II öğrencimiz Sena Çelik, kemanda dönem II öğrencimiz Nisa Göçük ve Solistler dönem II öğrencimiz Sahra Eken ile dönem III öğrencimiz Adnan Ezici yer almışlardır. Çok sayıda öğrenci ve öğretim üyemizin katıldığı konser çok beğeni toplamıştır.

 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Akredite Edildi                 

Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’mız Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) tarafından akredite edildi.

Yeterlik Kurulu (TARD-YEK) Denklik Kurulu Değerlendirme ve Ziyaret Komitesi tarafından yapılan incelemenin ardından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nın akreditasyonu onaylandı. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı; verilen uzmanlık eğitimi, eğiticilerin bilimsel aktiviteleri, kurumun fiziksel koşulları ve sağlık hizmetinin kalitesi göz önünde bulundurularak ulusal standartlar kapsamında değerlendirildi.  

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı toplantı salonunda Anabilim Dalı çalışanlarıyla bir araya geldi. 7 Kasım Salı günü gerçekleşen toplantıya; Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Meltem NassDucce, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Atıcı ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Aydın Altunkan, Prof. Dr. Nurcan Doruk, Prof. Dr. Handan Birbiçer, Prof. Dr. Davud Yapıcı, Prof.  Dr. Egemen Bilgin,  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Azizoğlu, Yrd. Doç. Dr. Aslınur Sagün ve asistanlar katıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı “Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı bizim akredite edilen 4’üncü birimimiz. Akredite olmak, hem eğitim açısından hem verilen hizmet açısından önemli. Akredite edilen bölüm sayımızı arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Atıcı ise eğitimin yapılandırılması anlamına gelen akreditasyonun, eğitim veren kurumlarca edinilmesi gereken bir belge olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Atıcı; akreditasyonun, mezun olan uzmanların aynı eğitime tabi tutulduğunu ve standartlara uygun olduğunu gösteren ulusal bir belge olduğunu söyleyerek, belgenin geçerliliğinin 5 yıl olduğunu belirtti.

1998 yılında kurulan ve ilk anestezi uygulamasını 1999 yılında yapan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı; 6 profesör doktor, 2 yardımcı doçent doktor, 2 araştırma görevlisi uzman doktor ve 15 araştırma görevlisi doktor ile eğitim-öğretim ve bilimsel faaliyetlerini yürütüyor. 13 adet cerrahi bölüme ait 15 ameliyathanede yılda yaklaşık 20 bin hastaya anestezi hizmeti veren birimde ayrıca Yoğun Bakım Ünitesi, Anestezi Polikliniği ve Algoloji Bilim Dalı bulunuyor.

 

Öğretim Üyemize British Medical Association Tarafından Highly Commended Kitap Ödülü

 

Fakültemiz Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Aynur ÖZGE’nin de editör olarak yer aldığı “Headache in ChildrenandAdolescents” adlı kitabı BMA “British MedicalAssociation” tarafından bu yıl “Nöroloji” başlığı altında “HighlyCommended” kitaplar listesinde yer alarak ödüle layık görülmüştür. https://www.bma.org.uk/library/medical-book-awards/winners

 

 

 

EBYS EĞİTİMİ                                                                 

Tıp Fakültesi Dekanlığı  personeline yönelik  28 Eylül 2017 Perşembe günü saat 10:00’da Arzu ŞAHİNER AKDENİZ tarafından, Dekanlık giriş kat toplantı salonunda "Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Eğitimi" verilmiştir.