Slide background
Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü

Meü

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü

                                                                   

Bölümümüz açılırken...

"Altını dolduramadığınız bir dil size ait değildir"

Ahmet Yeşil

"Benim için yazarlığın sırrı, nereden geleceği hiç belli olmayan ilhamda değil,

inat ve sabırdadır".

Orhan Pamuk

"Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların

en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir".

René Descartes

"Okuma ve bilme yoluyla zihin en görgülü haline kavuşur".

Marcel Proust

 "Karşılaştırmalı edebiyat bilimi güzel yapıtları ayrıştıracak, tat alınmasını sağlayacak uluslararası bir edebiyat bilimidir. Karşılaştırmalı edebiyat bilimi her dilin, her edebiyatın birçok şeyi diğer dillere, diğer edebiyatlara borçlu olduğunu gösterecek, her dili ve edebiyatı saygıyla değerlendirecek bir hümanizmayı tamamlayacaktır. Hem kendi dilini ve edebiyatını, hem başka dilleri ve edebiyatları sevmeyi öğretecek bir disiplin varsa, o da karşılaştırmalı edebiyat bilimidir". René Etiemble.Ülkemizde karşılaştırmalı edebiyat bilimi akademik anlamda 150 yıllık bir gecikmeyle  yeni yeni kurumsallaşıyor. 2014 yılında kurulan bölümümüz, aynı yıl  V. Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi Kongresini başarıyla düzenleyerek ilk önemli bilimsel etkinliğini gerçekleştirmişti.

2017-2018 Öğretim Yılı Bölümümüz açısından oldukça verimli geçti.  2017 yılında Felsefe Bölümüyle birlikte Özgür Taburoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ve bölümümüz Öğretim Üyesi Hakan Atay’ın yönettiği “Nazar: Başkası Nasıl Görür” başlıklı bir konferans düzenledik.

İkinci etkinliğimizi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüyle birlikte gerçekleştirdik. Bölümümüz Öğretim Üyesi Cemal Sakallı, 2017 yılı Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü alan şair ve yazar Haydar Ergülen ile “Şiire ve Edebiyata Bir Yolculuk” adlı söyleşiyi gerçekleştirdi.

2017 yılının son etkinliği, Bölümümüz Öğretim Üyesi Hivren Demir-Atay ve Hakan Atay öncülüğünde yapılan ve çeşitli üniversitelerden toplam 12 öğretim elemanının katıldığı “Üniversitelerde Edebiyat Eğitimi” konulu çalıştay oldu.

2018-2019 Öğretim yılında da etkinlik ve yayın faaliyetlerimizi sürdürmeye, üniversitemizin akademik, ülkemizin bilim, kültür ve sanat hayatına katkı yapmaya şevkle devam edeceğiz.

Bölümümüze henüz lisans düzeyinde öğrenci alamıyoruz. Yüksek Lisans düzeyinde program açma çalışmalarımız devam ediyor. Yüksek Lisans Programının önemli aşaması olan dersleri, derslerin içeriklerini ve kredilerini saptadık, 2019/2020 öğretim yılında programımızı hayata geçirmeyi planladık.