Slide background
Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

Faaliyetler

  -22.03.2017 tarihinde  Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılı münasebetiyle Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi müdür yardımcısı Okt.Çiğdem DUMAN  bir konferans sunmuştur.


- 18 Nisan 2017 tarihinde  Köy Enstitüleri'nin Kuruluşu'nun 77. münasebetiyle; Köy Çocukları Öğretmenlik Yolunda” başlıklı bir panel düzenlenmiştir. Düzenlenen panelde merkez müdürü  Prof. Dr. Şerife YORULMAZ “1940'ların Türkiyesi ve Bir Başyapıt "Bizim Köy", Yrd. Doç. Dr. Birgül BOZKURT “Köy Enstitülerinden Günümüze Çıkarımlar”,   Abdullah YANIK “PeynirDağı/Arslanköy’den Düziçi’ne” (Düziçi Köy Enstütüsü Mezunu) başlıklı sunumlarını sunmuşlardır.


-          18 Mart 2016 tarihinde Çanakkale Zaferi'nin 101. Yılı münasebetiyle Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Rektörlük Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Okt. Dr. H. İbrahim AYTAR  "Çanakkale Cephesi ve Komutanları" başlıklı bir konferans sunmuştur.


-          18-20 Mart 2016 tarihleri arasında Çanakkale Zaferi'nin 101. Yılı münasebetiyle "Çanakkale Savaşları" konulu bir fotoğraf sergisi düzenlenmiştir.


-          Merkez Müdür Yardımcılarından Melike KAYAM, İhsaniye-Melemez Girit Kültürü’nü Yaşatma Derneği’nin düzenlemiş olduğu Girit göçmenlerinin Mersin’e gelişlerinin 118. yılı ve Girit Mübadillerinin Mersin’e gelişlerinin 92.yılı münasebetiyle düzenlenen panelde “Girit Müslümanlarının Mülkiyet Kaybı 1913-1924”  başlıklı bir sunum sunmuştur.


-             Cumhuriyet Bayramı 93. Yılı kutlama programı kapsamında Mersin         Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile ortaklaşa “Atatürk ve Cumhuriyet Paneli” başlıklı panel düzenlenmiştir. Panelist olarak,  Prof. Dr. Efrumiye ERTEKİN, Yrd. Doç. Dr. Birgül BOZKURT, Yrd. Doç. Dr. İbrahim BOZKURT, Doç.Dr. Hürriyet GÖKDAYI katılmışlardır.


-          Merkez Müdür Yardımcılarından Melike KAYAM, 16 Mayıs 2016 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ı Anma” başlıklı sözlü tarih paneline konuşmacı olarak katılmıştır.

-10 Kasım 2016 tarihinde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı ile ortaklaşa “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” düzenlenmiştir. Bu kapsamda Okt. Şekip ALPSOY “Atatürk ve Liderlik (1919-1938)” başlıklı bir konferans sunmuştur.


-Merkez Müdür Yardımcılarından Çiğdem DUMAN, 10 Kasım 2016 tarihinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyinin düzenlediği Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı kapsamında “Vefatının 78’inci Yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk” başlıklı bir konferans sunmuştur.


- Şerife Yorulmaz- Mehtap Ergenoğlu, “Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Fransızların Çukurova’da Toprak Tasarrufu Girişimi: Çukurova Çiftliği -1”, Çukurova Araştırmaları Dergisi,  Cilt 2, Sayı 2, Kış 2016,  ss. 107-114.


-          Merkez Müdürü Prof. Dr. Şerife YORULMAZ tarafından, 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Adana’da düzenlenen,  Uluslararası "Tarihte Adana ve Çukurova Sempozyumu’nda, “Çukurova’da Toprak Tasarrufu ve Yabancı Tebaanın Bu Konudaki Faaliyetleri (1839-1914)”, başlıklı bildiri sunulmuştur.

 

-           Merkez Müdürü Prof. Dr. Şerife YORULMAZ tarafından, 18. Mart 2015 tarihinde düzenlenen Çanakkale Şehitlerini anma programında; “Çanakkale 1915 ve Şehit Mersinliler” başlıklı konferans sunulmuş ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Hasan EKİNCİ’nin tarafından da seferberlik türkülerinin seslendirildiği konser gerçekleştirilmiştir.

 

-           17 Mart 2015 tarihinde Merkez Müdürü Prof. Dr. Şerife YORULMAZ tarafından Atatürk’ün Mersin’e Gelişi konulu konuşma TRT Çukurova Radyosu’nda gerçekleştirilmiştir.

 

-           18 Mart 2015 tarihinde Prof. Dr. Şerife YORULMAZ tarafından Çanakkale Şehitlerini anma programı çerçevesinde üzere Mersin Üniversitesi Radyosu’nda  bir konuşma gerçekleştirilmiştir.

 

-           29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde   merkez ve Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ortaklaşa “Cumhuriyetin Tarihsel Serüveni” başlıklı panel düzenlenmiş ve panelist olarak,  Prof. Dr. Efrumiye ERTEKİN, Yrd. Doç. Dr. T. Tolga Gümüş ve merkez müdürü Prof. Dr. Şerife YORULMAZ katılmışlardır.